Uygur Çiftçilerin arazileri Çinlilere peşkeş çekildi

İşgalci Çin, Doğu Türkistan halkına yönelik sömürgeci politikasını her alanda yaygınlaştırmakla birlikte, yerel çiftçilerin ekilebilir tarım arazilerini ve topraklarına da el koyuyor. 2017'den bu yana Çin devlet medyası ve WeiChat, Douyin (Tik Tok’un Çince Versiyonu) gibi Çin kaynaklı sosyal medya platformlarında, nüfusunu Doğu Türkistan’a kalıcı olarak taşımak isteyen Çinlilerin ücretsiz konut, tarım arazileri, meyve bahçeleri ve ek sübvansiyonlardan yararlanabileceği özel propagandalarında da artış oldu.

Halı hazırda Doğu Türkistan'a taşınarak ekilebilir arazi sahibi olan pek çok Çinli yerleşimciler, Çin anakarasındaki diğer Çinlileri de Doğu Türkistan'a yerleşmeye ve toprak sahibi olmaya teşvik ediyor.

İLGİLİ HABERLER: GASP EDİLEN ARAZİLER ÇİNLİLERE VERİLİYOR!

İstiqlal TV ekibinin takibe aldığı Çin sosyal paylaşım sitelerinde yayılan bir video görüntüsü, Çin rejiminin Doğu Türkistan’daki Çiftçilerin tarım arazilerine çökerek, Çinli yerleşimcilere bedava dağıttığını kanıtlıyor.

Videoda konuşan Çinli; “eğer Çok para kazanmak ve Tarım arazi sahibi olmak isterseniz doğru adres ‘Xinjiang’. Yapmanız gereken şey sadece Bölgeye taşınmak ve ekilebilir arazi başvurusunda bulunmak. Bu sizin yılda sekiz milyon Yuan kazanmanızı garanti edecektir. Kaybetmekten mi korkuyorsunuz? Hayır korkmayın! burada ekim yapar ve tarım arazisi işletmek istersiniz devlet sizi destekliyor, örneğin yeterli miktarda ücretsiz gübre ve tohum tedarikini sağlıyor. Sulama konusunda endişelenmenize gerek yok! Her tarla başına bir su kaynağı tesis edilecektir. Yıl sonunda pamuk fiyatlarının yükselip düşeceği konusunda endişelenmenize de gerek yok. Hükümetimiz size kolaylık sağlamak için fiyat istikrarını garanti altına alacak, böylece sizi asla zarar ettirmeyecektir.” Şeklinde Çinli yerleşimcileri Doğu Türkistan’a davet ediyor.

İLGİLİ HABERLER: 'UYGURLARI TOPTAN YOK ETMEYİ AMAÇLIYORLAR'

74 yıldır Çin Komünist parti yönetiminin İşgali altında olan Doğu Türkistan’da Zulüm sınırları aştı. Doğu Türkistan Topraklarının meşru sahipleri olan Doğu Türkistan Halkı işgalden beri yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ve insan kaynaklarıyla birlikte Çin sömürüsü altında inim inim inlemektedir. Ve elinde kalan son toprak parçası ve azıcık mal varlıklarıyla yaşam mücadelesi verirken, acımasız Çin yönetimi bunu da gasp etmeye çalışıyor. 

İLGİLİ HABERLER: SİSTEMATİK SOYKIRIMIN BİR PARÇASI

Çin’in etnik soykırım konusunda 2017 yılında başlatılan büyük ölçekli keyfi tutuklamalarla eş zamanlı olarak gerçekleştirilen korkunç ve acımasız baskı uygulamaları, Doğu Türkistan’ın etnik nüfus yapısının kasten ve zorunlu olarak değiştirilmeye çalışıldığını açık ve net olarak ortaya koyuyor.

Gelinen noktadaysa Milyonlarca Uygur’u kollektif bir şekilde kamplara ve hapishanelere hapsetmesi, onların köle/işçi olarak zorla çalıştırması sonucu geride kalan mal varlığı, meyve bahçeleri ve tarım arazilerine hükümet el koyarak, çeşitli imtiyazlar ve prestijli yaşam vadiyle bölgeye kalıcı yerleşmeyi kabul eden Çinli yerleşimcilere taksim ediliyor.

 
Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 

Bu Haberi 1185 kişi okudu!
19/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.