Çin’den keyfi tutuklama itirafı

Çin rejimi, Doğu Türkistan'da keyfi tutuklama uygulamalarını devam ettirirken, yeni yayımladığı belgede yıl başından bu yana envaı çeşit bahanelerle çok sayıda Doğu Türkistanlıyı gözaltına aldığını itiraf etti.

Çin küresel televizyon ağına (CGTN) göre 12 Ekim 2023 tarihinde Doğu Türkistan'daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk bölgesi” yönetimi, "İnternette sekiz tipik yasa ihlali" olarak  belirlenen davranış biçimini halka duyurdu.

Duyuruda, Bölge İnternet ve teknoloji departmanı, ağ güvenlik denetim bürosu tarafından başlatılan “ödüllü ispiyonculuk” kampanyası kapsamında sözde “kamuoyu” ‘ndan gelen verilere dayanarak, internetteki yasa dışı hareketliliği takip altına alıp incelediği ve yasa ihlali gerçekleştiren bireyler hakkında cezai soruşturma başlatıldığı dikkat çekiyor. 

SUDAN BAHANELERLE KEYFİ TUTUKLUYOR
Cezalandırılan kişilerden bazılarının, bu yılın mayıs ve haziran aylarında, Sosyal paylaşım sitelerinde sözde "Milletler birliğini baltalama", "Milletler arası ayrımcılık ve hakaret", sözde "ulusal nefreti kışkırtan mesajlar yayma" suçlamalarıyla hüküm giydiği öne sürülüyor. 

Halbuki Çin mezalimi 2009 Urumçi katliamından buyana, Bölge halkını sindirmek için her türlü iftiralar ve farklı kılıflar bulmuştur. Fakat Çin basınında çıkan haberlerde belirtildiği üzere bahsi geçen sözde “suçlamalar” ile ilgili cezai işlemler çok hafif ve gözaltı süreci ancak 15 günü geçmiyorken, para cezası da 1.000 Yuan Çin parasını geçemezken, Doğu Türkistan halkı absürt gerekçelerle içeri alınarak yıllardır Toplama Kamplarında ve uzun süreli hapis cezasıyla hapishanelerde işkence görüyor. 


İLGİLİ HABERLER: ÇİN'İN “UYGUR SOYKIRIMI” FOTOĞRAFLARLA BELGELENDİ


Öte yandan 2021 yılında BBC tarafından yayınlanan 5 bine yakın belge ve fotoğrafla ortaya çıkan, Çin'in “Çok Gizli” etiketli belgelerinden Konaşehir Polis Arşivleri Web Sitesinden ele geçirilen “Xinjiang Polis Belgeleri” de Çin'in haksızca milyonlarca insanı keyfi gözaltına aldığını teyit ediyor. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 561 kişi okudu!
14/10/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.