Çin’den Hoten’de ‘Terörle mücadele’ çağrısı

Doğu Türkistan’daki sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Çin Komünist Parti komitesi sekreteri Ma Xingrui, 30 Mart'ta Hotan şehrine giderek soykırım politikasının güçlendirilmesi ve sözde "terörle mücadele" çağrısı yaptı.

Istiqlal TV ekibinin takibe aldığı Çin Medyasında yer alan bilgiye göre, sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Çin Komünist Parti komitesi sekreteri Ma Xingrui, 30 Mart'ta Hotan'a gitti ve ziyaret sırasında "terörle mücadele" bahanesiyle son on yıldır sürdürülen sistematik soykırım politikasında ısrar edilmesi, Doğu Türkistan’daki devlet terörünü güçlendirme ve sözde İnsan haklarını Çin yasalarıyla koruma safsatalarını tekrar ederek, Bölgedeki sosyal güven ve huzuru sağlamak için “Terörle mücadele” politikasında ısrar edilmesi gerektiğini dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER: SOYKIRIMCI Xİ JİNPİNG URUMÇİ’YE GİTTİ

Ma Xingrui'nin Hotan ziyaretine ilişkin sözde "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” basın ofisi tarafından yapılan açıklamada, soykırımcı Xi Jinping'in geçen yıl Urumçi'ye yaptığı ziyarete atıf yapılırken, sözde “Güvenilir Xinjiang inşa etmek” için güvenliğin tam anlamıyla korunduğu ve bütün çalışmalarda “güvenilirlik” ilkesinin temel alındığı, özelliklede Doğu Türkistan'ın güneyindeki yönetimlerde, benzeri görülmemiş sosyal güven ortamının elde edildiği ve bunlar, merkezi yönetimin ruhunu pratikte uygulamada kazanılan önemli sonuçlardan sadece biri olduğu vurgusu yapıldı. 

İLGİLİ HABERLER: SİSTEMATİK SOYKIRIM UYGULANIYOR!

Çin rejimi 1949 işgalinden bu yana çeşitli bahanelerle Doğu Türkistan halkını baskı altına almaya çalışıyor. Son 10 yıldır da sözde "terörle mücadele", "Çin Ulusal Ortak bilincinin pekişmesi ve yaygınlaşması", "Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla besleme”, "İslam Dininin Çince sosyalizme uyarlanması”, "Kuran-ı Kerim'i Kunfuçiyüs ideolojisiyle yorumlamak” kisvesi altında halkın inançlarını, kültürlerini, dillerini, geleneklerini, en temel yaşama haklarını kısıtlayarak, Uygurları Çinlilerden açık ara ayıran bütün özelliklerden mahrum bırakarak, sözde “Ulusal Ortak bilinç” adı altında tek tip Çinli birey yaratmaya çalışıyor. 

Doğu Türkistan'da milyonlarca Uygur ve diğer Türk halklarını düzmece mahkemelerce çeşitli iftiralarla suçsuz yere Toplama Kamplarına ve Hapishanelere hapsederek sistematik soykırım uyguluyor. Uygurlara yönelik işlediği İnsanlık dışı suçları nedeniyle Uluslararası toplumun şiddetli eleştiri ve baskılarıyla karşı karşıya olmasına rağmen, Doğu Türkistan’daki insanlık dışı zulmüne ara vermeden devam ettiriyor. 

Gözlemciler, Ma Xingrui'nin bu kez Hotan'da sözde "terörizm ve etnik ayrılıkçılıkla mücadele" vurgusu yapması, bölgedeki insanlık dışı zulmünü devam edeceğinin habercisi olduğunu değerlendiriyor. 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Xj.people, Xjtvs

Bu Haberi 802 kişi okudu!
03/04/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.