Xi Jinping, Aniden Urumçi'ye Gitti

Doğu Türkistan’da yaşanan soykırımın baş suçlusu olan Çin Komünist Partisi (ÇKP) elebaşı Xi Jinping, 12 ve 13 Temmuz'da Urumçi'de aniden bir ziyaret gerçekleştirerek bazı yerleri gezdi.

Doğu Türkistan meselesinin uluslararası gündemde olduğu ve tamda 5 Temmuz Urumçi katliamının 13. yıl dönümü ve de Çin Komünist Partisi 20. Kongresi yaklaşırken Xi Jinping, “Uygur Soykırımı” Sonrası Bölgeye İlk Ziyaretini Gerçekleştirdi

Mutlak gizlilik içinde yürütülen ziyaret süresince bölgede adeta kuş uçurtulmadı. Xi Urumçi'nin bazı bölgelerinin yanı sıra sözde “Xinjiang Üniversitesi” ve “Xinjiang Müzesi” gibi bazı yerleri ziyaret etti.

ÇİNLİLEŞTİRİLME POLİTİKASINI GÖZDEN GEÇİRDİ
Çin basınında çıkan haberlere göre Xi Jinping ziyareti sırasında Doğu Türkistan'da genç yeteneklerin geliştirilmesi, ekonomik kalkınma, Milletler arası birliğin pekiştirilmesi ve sözde “(Çin) ulusal bilincinin güçlendirilmesi” gibi sistematik soykırım politikalarını gözden geçirdi. 

Çin Halk Ağı'na göre, Xi Jinping'in Urumçi ziyareti sırasında, “Bir Kuşak Bir Yol” projesinin derinlemesine uygulanmasıyla, ekonomik kuşakta bulunan Doğu Türkistan’ın artık kırsal ve ücra bir yer değil, merkezi konum haline geldiğini vurgulayarak, “Yaptığınız şey tarihsel olarak önemli ve mükemmel sonuçlar verdi. Daha çok çalışmalısınız..." şeklinde konuşarak Doğu Türkistan'ın stratejik önemini yineledi.

HERKESİ APTAL YERİNE KOYDU
Görevliler her zamanki gibi önceden tasarlanmış sahneler ve planlanmış oyunlarını “oyuncuları” eşliğinde sergileyerek hem Xi jinping’i hem de dünya kamuoyunu adeta aptal yerine koymaya çalıştı. 

Xi Jinping'in Urumçi'ye yaptığı sessiz ve ani ziyareti 13 temmuz sona ermesine rağmen, ilgili haberler ise Xi bölgeden ayrıldıktan bir gün sonrası, yani 14 Temmuz günü ancak yayınlandı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Pres

Bu Haberi 707 kişi okudu!
16/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.