Çin’den Enerji projelerine büyük yatırım

Çin Propaganda ağı sözde "Xinjiang gazetesi” nin 27 Mayıs tarihli haberi, Çin'in Doğu Türkistan'daki enerji altyapı projelerine büyük yatırım yaparak, bölge kaynaklarını talan etme çabalarını artırmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Bilgilere göre, Ocak-Nisan döneminde enerji santralleri başta olmak üzere bölgedeki kilit projelere 2,7 trilyon yuan yatırım yapan Çin rejimi, bugüne kadar Doğu Türkistan'daki kilit enerji projelerine toplamda 42,9 milyar Yuan yatırım yaptığını açıkladı.

Yatırım yapılan ana elektrik şebekesi ve doğalgaz şebekesi projeleri arasında İli-Bortala-Şihu-Fenghuang 2. dönüş hattı, Fenghuang-Kuzey Urumçi 2. dönüş hattı, Fenghuang-Yajung 2. dönüş hattı, Şihenze, Urumqi-Sanci hattı ve diğer 750 KW'lık enerji nakil-trafo projesi, Baingolin-thorn-wheel 750 KV güç nakil-gerilim trafosu projesi, Gulca Madencilik Bölgesi entegrasyon alanındaki Altay Mining kömür madeni projesi, Doğu Junghar havzasındaki "Batıdan Doğuya gaz iletimi" olarak adlandırılan doğal gaz borusu 4. hattının inşası ve Turfan-Piçan'daki 1 Nolu açık ocak kömür madeni projeleri yer alıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TABİİ KAYNAKLAR
Doğu Türkistan enerji kaynakları bakımından zengindir ve Çin, Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden beri Doğu Türkistan'ın farklı kaynaklarını çeşitli isimler altında yağmalıyor ve Çin'e kaçırıyor.

Çin'de ortaya çıkan enerji krizinin ardından Doğu Türkistan'ın Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı. Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır.  Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturduğu ve kaynağın 30 milyar ton hacme sahip olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan hariç Doğu Türkistan'da rüzgar ve güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında da ön planda.

 

İLGİLİ HABER: ÇİN’DEN SÖMÜRGECİLİK VURGUSU

 

Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini, Doğu Türkistan'ın kaynaklarına ilişkin Çinlilerin açıkladığı verilerin güvenilmez olduğunu hatırlatmakla birlikte, yağmalanan kaynakların Çin'in açıkladığı miktarın kat kat üstünde olduğunu söylüyor.

İŞGALLE BİRLİKTE 73 YILDIR TALAN EDİYOR
Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ve çeşitli yaptırımlarla ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 311 kişi okudu!
30/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.