Çin BM'de, Uygurlar Konusunda Yalan Söylüyor!

Çin'in sözde "İnsan Hakları Araştırma Derneği", 18 Mart’ta İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin 55'inci oturumunda, Uluslararası toplumun algısını yanıltmak için “ Azınlık haklarının korunması: Tibet ve Xinjiang gerçekleri" konulu bir propaganda konferansı düzenledi. 

Konferansta konuşan Çin Tibet Araştırmaları Merkezi'nin Tarih Araştırma Bölümü'nden araştırmacı Liang Junyan, "Tibet her zaman Çin'in ayrılmaz bir parçası olmuştur ve Tibet'in bağımsızlığı meselesi, son dönemdeki emperyalist güçlerin ürünüdür” ifadeleriyle Çin işgalini yalanladı.

Toplantıda konuşan Kuzeybatı Siyasi ve Hukuk Üniversitesi Yabancı Yayın ve Kültürel Güvenlik Araştırma Merkezi Direktörü Xiao Basheng, Doğu Türkistanla ilgili "Xinjiang'ın sosyal yapısı son derece istikrarlıdır ve tüm etnik kökenlerden insanlar uyum ve barış içerisinde yaşıyor ve iyi bir yaşam sürdürüyorlar. Tarihin en iyi gelişme dönemini yaşıyorlar. Xinjiang'daki tüm etnik gruplardan insanlar, Çin ulusal ortak bilinci çatısı altında birlikte, müreffeh bir hayat sürdürüyor. Toplum gerçek insan haklarının güvencesinden tam olarak yararlanıyor” şeklinde yalan beyanlarda bulunarak, Doğu Türkistan’la ilgili bütün gerçekleri örtbas etmeye çalışırken, u soykırımcı Çin rejimini savundu.

Merkezi şehir Urumçi’deki sözde "Xinjiang" Üniversitesi Gazetecilik ve Yayıncılık Enstitüsü'nden Tursun Ebey "Batı'daki Çin karşıtı güçler, zorla çalıştırma yalanını ortaya atarak merkezi hükümetin bize sunduğu istihdam imkanlarını kötülüyor, ana vatanın Kalkınmasını baltalamaya çalışıyor. Oysaki bölgede zorunlu çalıştırma yok. Hükümetimiz ‘Yoksullukla mücadele’ ediyor” sözleriyle dikkat çekti. 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN ZORLA ÇALIŞTIRMA UYGULAMASI 

Yüzbinlerce Uygur Türkü'nün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı ayyuka çıkmış, Doğu Türkistan'daki bazı işletmeler, "zorla çalıştırma" yoluyla üretim yapıldığına dair suçlamaların hedefi olmuştu.

ABD Kongresi, Aralık 2021'de Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini gurupların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti. Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Oysaki Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) raporuna göre 100 den fazla ülke ve 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak kullanılıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Haokan.baidu

Bu Haberi 769 kişi okudu!
25/03/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.