Çin belgeseli 724 bin kişiye zorla izlettirildi

Çin rejimi, Uygur çocukların beyinlerini yıkamak ve Çinlileştirmek için Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyelerini Doğu Türkistan’ın en ücra köşelerindeki okullara kadar seferber ederek, Uygur Çocukları uyduruk söde "Xinjiang Tarihi" adlı sahte belgesel filmini izlemeye zorladı.

Çin gündelik gazetesinde 10 Kasım yer alan bilgiye göre, Çin rejimi Doğu Türkistan’ı Çinlileştirme planının bir parçası olarak, Kuçar şehrindeki her derece ÇKP üyeleri ve kadroları, sözde” Ulusal birliğin sağlanması” sloganıyla kırsaldaki halkı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerini organize ederek sözde "XinJiang Tarihi" belgeselini izlemeye zorladığı öğrenildi. 

60 BÖLÜM SAHTE TARİHÇE
Sözde "XinJiang Tarihi" olarak adlandırılan belgesel filmleri "Doğudan Dönen Kahramanlar", "Koruyucu Savaşçı", "Kiroren Kadim Şehri", "Subaş Buda Tapınağı", "Batıya Göç", "Devrimci Ateş", "Ali General", "Batı Bölgesi  (Doğu Türkistan) Müzik ve Dans kültürü, “İpek Yolu” “Batı Bölgesi Tutuk Bey Mahkemesi” olmak üzere toplamda 60 serilik uydurulmuş sahte tarihi kurgular içeriyor.

Görüldüğü üzere Çin rejimi tarafından hazırlanan söz konusu belgesel filmleri, sahte ve uydurulmuş tarihçeler kullanılarak üretilirken, Uygur Çocuklarının şanlı ecdatlarının tarihe bıraktığı izleri tamamen silmeyi, kendi tarihi, etnik kökeni, kültür ve dini itikadı konusunda beyinlerini yıkamayı amaçlıyor. 

İLGİLİ HABERLER: KUÇAR ŞEHRİ MERCEK ALTINA ALINDI

Öte yandan Bölgede bu propaganda filminin tanıtımını sadece okullarla sınırlı tutmadığı gibi, rejim hükümeti tarafından büyük miktarda fon ve insan kaynakları sarf edilerek, Doğu Türkistan’ın Kadim şehirlerinden Kuçar’ın 12 yerinde sözde "Xinjiang Tarihi" Belgesel filminin gösterilmesi için halk seferber edildiği, bunu Doğu Türkistan genelinde yaygınlaştıracağı tahmin ediliyor. 

724 BİN KİŞİYE ZORLA İZLETTİRİLDİ
Bilgilere göre şimdiye kadar sahte Propaganda belgesel filmi, şehir ve kasabalarda, okul ve diğer yerlerde toplamda 4.826 kez yayınlanmış olup, filmin 724.000'den fazla kişiye zorla izletildiği bildirildi. 

Doğu Türkistan'da gerçekleştirilen soykırım kapsamında Çin rejimi Uygur Çocukları dilinden, inancından ve kültüründen yoksun bırakarak sözde "Ulusal Birlik", “Uygurlar Çinlilerden ayrılamaz! Çinliler Uygurlardan ayrılamaz!” kisvesi altında çeşitli sahte propaganda filmleri yayınlıyor. Oysa Doğu Türkistan halkına yönelik her alanda gece gündü beyin yıkama ve sistematik asimilasyon politikası izliyor. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 868 kişi okudu!
14/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.