Çin, balıkçılık sektöründe köle işçi çalıştırıyor

Kapsamlı ve Uzun süren bir soruşturma sonucu yakın zamanda yayımlanan yeni rapor, Çin rejiminin balıkçılık sektöründe büyük ölçekte Uygur zorla çalıştırmadan yararlandığını ortaya koyuyor.

Kâr amacı gütmeyen medya kuruluşu “İllegal Okyanus Projesi” tarafından yapılan dört yıllık bir soruşturma Çin komünist Parti (ÇKP) rejiminin kontrolündeki balıkçılık endüstrisinde yaygın olarak Uygur Türklerinin köle işçi olarak zorla çalıştırıldığını açığa çıkarıyor.

ADRES: AÇIK DENİZ BALIKÇILIK FİLOSU
Kapsamlı ve uzun süren soruşturma sonucu elde edilen bulgular, Çin eyaletlerindeki deniz ürünleri işletmeleri ve devasa deniz ürünü işleme tesislerinde Uygurların zorla çalıştırılmasının yaygın olduğunu gösterirken, Çin'in açık deniz balıkçı filosunda zorla alıkonulan Uygurları mercek altına alarak, Çinli yetkililerin, mürettebatı aylarca hatta yıllarca korkunç koşullar altında denizde tuttuğu ve İşçilerin bu süreçte karşılaştığı ölümcül riskleri göz ardı ederek çalışmaya zorladığını gözler önüne seriyor.

Raporda ayrıca, Çin'in balıkçılık sektöründe Uygur zorla çalıştırmayı etkin kullandığı ve bu ünitelerde işlenen deniz ürünlerinin birçok ülkeye ihraç edildiğini ortaya çıkarıyor.

KÖLE İŞÇİLİK ÜÇ ANA ENDÜSTRİDE YOĞUNLAŞIYOR
Son yıllarda peş peşe kamuoyuna açıklanan raporlar, Çin'de zorla çalıştırma suçunun üç ana endüstride yoğunlaştığına işaret ediyor. Bunlardan öne çıkan sektör, Pamuk ürünleri (Doğu Türkistan pamuğu, dünyanın %20, Çin’in %80 talebini karşılıyor), Domates ürünleri (Başlıca Ketçap) ve Güneş enerjisi ve Pil teknolojinde kullanılan polikristalin silikon endüstrisinde ve ayrıca otomobil ve alüminyum, spor ve hazır giyim sektörlerinde de zorla çalıştırmanın varlığı kanıtlanmıştır.

Yıllarca sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işlediği ancak 2017’de ayyuka çıkan Çin rejimi, milyonlarca Doğu Türkistanlıyı ceza kamplarına ve hapishanelere hapsediyor. Tutsaklara çeşitli kimyasallar vererek zorla kısırlaştırılırken, Kızlar Çinli erkeklerle evliliğe zorlanıyor. Kadın Erkek ayrıt etmeden gençleri Çin illerine ve diğer bölgelere, adını “istihdam” koyup zorla çalışmaya sürgün ediyor. Bunu yaparken bir yandan Uygurların nüfusunu azaltmayı hedefleyen rejim, boşalan yerlere Çinli yerleşimcilere bedava konut, prestijli yaşam koşulları vat ederek, bölgede kök salması için avantaj sağlıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 572 kişi okudu!
17/10/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.