Dünya yeşil enerjiye geçişte Uygurlara borçlu

Dünya yeşil enerjiye geçişte Uygurlara borçlu

“İşgal altındaki Doğu Türkistan'da Yeşil Hidrojen Üretim Tesisi Faaliyete geçirildi.”

Asıl konu başlığımız buydu ve ben yanlış anlaşılmaktan korktuğum için değiştirdim.

Çünkü böyle olsaydı, ilk okuduğunuzda “Ne güzel bir hizmet sunmuş” diyebilirdiniz. Veya “Vay canına Çin’e bak! çok büyük yatırımlarla olacak işler bunlar.” da diyebilirdiniz.

Bakın arkadaşlar! Sizin dikkatinizi çekmek için uğraşıyorum hepsi bu. Konu gerçekten önemli.

Çin Sayısız güneş panelinin ürettiği elektrikle hidrojen ve oksijen elde eden, 20 Bin ton kapasiteli yeşil hidrojen üretim tesisi faaliyetlerine başladığını duyurdu. 

Çin, Doğu Türkistan’ına neden böylesine büyük yatırım yapsın ki? Sizce de bu işte bir gariplik yok mu?

Yoksa ben mi düşmanım olduğu için karamsar bakıyorum? İstersiniz meseleyi Çin Medyasının bunu Uluslararası topluma nasıl lanse etmeye çalıştığını anlatarak başlayalım. 

Konuyu araştırırken, GU YU Adındaki bir Xinhua muhabiri Sinopec Star sözde Xinjiang Yeşil Hidrojen Yeni Enerji Limited Şirketi Genel Müdür Yardımcısı ZHOU JUN ile yakın zamanda yaptığı propaganda videosu dikkatimizi çekti.

Çinli Muhabir Ata Topraklarımız olan Kuçar’da uçsuz bucaksız güneş panellerinin arasında sürünerek ,  "Şu anda Çin'in Xinjiang (Doğu Türkistan) bölgesindeki Kuçar kenti Çevremde güneş enerjisini elektriğe dönüştürebilen sonsuz fotovoltaik paneller var. Elektrik, neredeyse hiç karbondioksit emisyonu olmadan hidrojen üretmek için kullanılacak. Diye anlatıyor.

Video akarken Sinopec Star sözde Xinjiang Yeşil Hidrojen Yeni Enerji Limited Şirketi Genel Müdür Yardımcısı ZHOU JUN, : "Bu güneş enerjili elektrik santrali, 900 futbol sahasına eşdeğer 9.700 mu'dan (yaklaşık 646,7 hektar) fazla bir alanı kaplıyor. Bugüne kadar istasyona 546.868 fotovoltaik modül yerleştirildi." Diye övünüyor.

Videonun sonlarında tesis detaylıca anlatılıyor, anlatılmasını ama işin perde arkasındaki insanlık ayıbını, 21. Yüzyılda Uygur Türklerinin köle olarak çalıştırılmakta olduğunu kimse bilmiyor.

Dünya nereden bilsin? Öyle değil mi?

Çin’in ekonomik ve teknolojik cazibesi, gözlerini kör, kulakları sağır etmiş. Sarhoşluktan önüne sunulan mezenin insan emeği, kardeş kanı olduğunu hissetmeyecek hale gelmiş.

Burada şunu net ve kesin bir dille söyleyebiliriz ki, “Dünya yeşil enerjiye geçişte Uygurlara borçlu?”

Şu anda tüm dünya yeşil enerjiye geçiş çabası içerisinde birbiriyle yarışıyor.

İyi de! Bunun için birileri kurban ediliyor.

Çin dünyanın geri kalanını, güneş enerjisi alanında gerçekten geride bırakırken, Çin’in güneş enerjisine geçişinin yükü, esaret altında ve insanlık dışı şartlarda zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin sırtına yüklenmiş durumda.

Bilindiği üzere Uygurlar, yıllardır Çin yönetiminin zulmüne uğruyor. Öyle ki ABD ve 10’dan fazla ülke, Uygur halkının Çin mezaliminden gördüğü zulmü soykırım olarak tanımıştı. Bu zulmün pek görülmeyen ve bir türlü gündeme taşınamayan bir yönü daha var ki o da toplama kamplarındaki zorla çalıştırılan insanlar.

The Breakthrough Institute tarafından yayınlanan son rapora göre Çin, yeşil enerjiye geçişin önemli bir parçası olarak reklamını yaptığı güneş panellerini, toplama kamplarındaki veya hapis cezası tehdidiyle zorla fabrikalarında çalıştırdığı Uygurlara ürettiriyor. Çin’in yeşil enerjiye geçiş çabalarından sık sık övgüyle söz eden batı medyasının çoğu zaman hasır altı ettiği bu çarpıcı gerçek, yabancı kuruluşların raporuyla bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.

Mevcut konjonktürde Çin’e karşı kayda değer yaptırımlar devreye sokulamayacağı için bu insanlık suçunun yakın zamanda sona ermesi zor görünüyor. Anlaşılan o ki dünyanın yeşil enerjiye geçişi koca bir kara lekeyle tarihin kirli sayfalarına yazılacak.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kullanılan Kaynaklar:

https://www.sondakika.com/amp/haber-cin-xinjiang-da-yesil-hidrojen-uretim-tesisi-faali-16083031/

https://twitter.com/ce_chinaeconomy/status/1676041385169027072?s=46&t=C1iO7ZwJXTBLFuzoTbIjrg

https://www.haberler.com/amp/cin-de-yesil-hidrojen-uretimi-basladi-16083027-haberi/

https://twitter.com/ce_chinaeconomy/status/1676048932575784960?s=46&t=C1iO7ZwJXTBLFuzoTbIjrg

https://www.sondakika.com/amp/haber-cin-in-ic-mogolistan-ozerk-bolgesi-ndeki-veri-merk-16083333/

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.