Çin-Avrasya Ticaret Fuarı Urumçi’de başladı

2023 Çin-Avrasya Mal Ticareti Fuarı bugün itibariyle Merkezi şehir Urumçi’de başladı.

Çin Uluslararası Radyosunun aktardığına göre, Çin-Avrasya Fuarı Sekreteryası, Çin Ticaret Bakanlığı Dış Ticareti Geliştirme İdaresi tarafından ortaklaşa düzenlenirken, 5 gün sürecek olan fuarın ana teması “İpek yolu ruhunu yaygınlaştırmak, Avrasya iş birliğini güçlendirmek” olarak belirlendi.

Fuar kapsamında Tanrı Dağları Forumu, İpek Yolu Sanayi ve Ticareti Geliştirme Semineri, Türkistan (Orta Asya) Ekonomi İş Birliği Düşünce Kuruluşu Geliştirme Forumu gibi bir dizi etkinlik yapılacak.

FOARDA KÖLE İŞÇİLİK ÜRÜNLERİ ÖN PLANDA
70 bin metrekarelik sergi alanına sahip fuar, Uygur Türklerinin en fazla köle işçi olarak çalıştırıldığı alanlardan enerji, akıllı yaşam, kültür ve turizm, dijitalleşme, yeni ve yüksek teknoloji, tarım ve gıda ürünleri, tekstil ve konfeksiyon gibi 6 bölümden oluşuyor.

Fuara 40 ülkeden bin 300 işletmenin yanı sıra, 7 uluslararası örgütün temsilcilerinin katılması ön görülüyor.

Çinlilere göre, Çin-Avrasya Mal Ticareti Fuarı, Çin-Avrasya Fuarı’nın önemli bir parçası olup, Doğu Türkistan’ın İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Çekirdek Bölgesi inşasının hızlandırılmasına katkı sağlayacağı bekleniyor.

BÖLGE BYOGRAFİSİNİ ZORLA DEĞİŞTİRİYOR
Çin komünist rejimi, bir yandan Doğu Türkistan halkını toplama kamplarına gönderirken diğer yandan binlerce insanı Çin'e transfer ederek düşük ücretle çalışmaya zorluyor. Bunun yanı sıra, Çinlileri yüksek maaş, bedava konut ve tarıma el verişli topraklar tahsis ederek Doğu Türkistan’a yerleştiriyor.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü (ASPİ) Raporunda dünya çapında tanınmış Batılı 83 markanın tedarik zincirleri Uygurların zorla çalıştırılmasından yararlandığı gösteriliyorken, buna ek olarak 9 Avrupa menşeli şirketi de kapsayan dünya çapında önemli teknoloji şirketleri, otomobil, ayakkabı ve giyim markaları da Çin ile suç ortaklığı yapSSSıyor.

 

İLGİLİ HABERLER: 83 MARKA UYGUR KÖLE ÇALIŞTIRIYOR


Ayrıca Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nden bir ekibin kamu verileriyle Uygurların Çin eyaletlerine sürgün edilmesinin özellikle son zamanlarda hız kazandığı ve Uygurların milli değerlerini benimsemesi yahut dini inancına bağlı olmasına katiyen izin verilmediği gözlemleniyor.

Raporda listelenen 83 şirket arasında Almanya'nın BMW, Bush, Mercedes-Benz, Puma, Siemens şirketleri, İtalya'nın Caddy şirketi, İsveç'in (H&M), Electrolux şirketi, Filipinler'den Jack ve Jill şirketi, Fransa'dan Lacoste şirketi, İspanya'nın (Zara) markaları bulunuyor. Nitekim H&M gibi bazı markalar soykırımla suçlanmasının ardın dan Çin’le ilişkilerini kestiğini duyurmuştu.

Nitekim ABD Kongresi, Aralık 2021'de Çin'in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri ile diğer etnik ve dini toplumların zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti.

Pekin yönetimi sözcüleri ise, zorla çalıştırma iddialarını "Çin karşıtı güçlerce uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak “karalanmaya çalışıldığını” savunmuştu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 758 kişi okudu!
18/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.