Çin, asimilasyonu yoğunlaştırma kararı aldı

Çin, Doğu Türkistan halkına yönelik asimilasyon ve sistematik soykırım politikasını güçlendirmek için sözde "Çin Ulusal ortak Bilincin Pekişmesi” kararını meclisten geçirdi.

Çin Halk Siyasi Danışma Konseyi, sözde Xinjiang Komitesi"nin resmi internet sitesinde yer alan bildiriye göre, 17 Mayıs sabahı sözde "Xinjiang Siyasi Konseyi” 13. Komitesi Daimi Komite 2. Toplantısında çeşitli kararın yanı sıra Doğu Türkistan halkına yönelik asimilasyon ve sistematik soykırım politikasını yoğunlaştırmak için sözde "Çin Ulusal ortak Bilincin Pekişmesi” kararı meclis olanıyla kabul edildi.

Sözde “Xinjiang Siyasi konsey” üyesi, Kukla yetkili Nurlan Abilmajin’in başkanlık ettiği toplantıda sözde Çin ulusal bilincinin" ideolojik ve politik, sosyal ve ekonomik temellerin sürekli olarak iyileştirilmesi ve Çin ulusal bilincini pekiştirmek için devamlı bilgi ve güç toplanmasının gerektiği vurgulandı.

ÇİN İSLAM DİNİNE SAVAŞ AÇTI
Son birkaç yıldır Çin rejimi, İslam dinine inanan ve Çin Komünistlerinin merkezi ideolojisini benimsemeyen Uygurları yok etmek ve sistematik asimilasyonu hızlandırmak için yeni yasalar formüle ediyor ve yürürlüğe koyarak, sivil halka karşı şiddetli baskı politikası izliyor. Bu bağlamda 2018'den 2022'ye kadar olan beş yıl içerisinde sözde “13. Beş yıllık Plan” dönemi adı altında Doğu Türkistan'da İslam'a karşı topyekûn savaş açılmış ve “dinin Çince sosyalizme uyarlanması” kisvesi ile Müslümanlara yapılan zulüm meşru bir kılıfa sokulmuş oldu.

 

İLGİLİ HABERLER: “CAME” CAMİİ TURİSTİK MEKÂNA ÇEVRİLDİ

 

Şeytani Plana göre Çin, 2016’dan günümüze kadar Doğu Türkistan'da 8 bini tahrip edilmek üzere 16 bine yakın camiyi yıktı. Sağ kalan merkezi noktalardaki kısmen kutsal mekanlar Çinli turistlerin hizmetine açılırken, bazıları barlar ve çay evleri, tekstil atölyeleri gibi amacı dışında kullanılıyor.

ULUSLARARASI TOPLUMU KANDIRIYOR
Ayrıca dinle ilgili bütün ritüeller yasaklanmış ve insanlar İslam'dan tamamen vazgeçmeye zorlanıyor. Ancak işgalci Çin, Doğu Türkistan'ı ziyaret eden Çin yanlısı ülke ve özenle seçilmiş yabancı diplomatları kandırarak sanki bölgede asayiş berkemal, “Uygurlar Mutlu” imajı vermeye çalışıyor. Oysa Doğu Türkistan’daki Keyfi tutuklamaları, Toplama kampları ve Köle işçi çalıştırma zulmünü uluslararası toplumdan saklamaya çalışıyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 530 kişi okudu!
23/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.