“Came” Camii Turistik mekâna çevrildi

İşgalci Çin’in 2018'den 2022'ye kadarki “13 beş yıllık plan” döneminde sözde İslam dininin Çinlileştirilmesi hedefi kapsamında bir çok meşhur ve tarihi Camilerin, kutsal mabetlerin amacı dışında kullanılması Uluslararası raporlara konu olmuştu.

Söz konusu plan çerçevesinde Çin rejimi, Doğu Türkistan'da İslam karşıtı terör politikaları uygulamaya başladığından bugüne kadar Doğu Türkistan'daki 6 asırlık tarihe sahip Heytgah Camii başta olmak üzere Yarkent Saidiye Hanlığı dönemine ait “Altun Camii”, Hoten’deki, Aksu’daki Gulca, Turfan ve daha pek çok il ve ilçelerdeki sembolik yapısı niteliği taşıyan kutsal mabetlerin İbadete kapatılıp Çinli turistlerin ziyaretine açık tutularak Turizm cazibe merkezine ve Müzeye dönüştürüldüğü basına yansımıştı.

Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde dolaşıma giren ve 1 Nisan’da çekilen video kaydından Kaşgar-Yarkent şehrindeki bir tarihi caminin daha Uygur mimari yapılarındaki muazzam sanatsal ahşap oymaları, Rehber eşliğinde Çinli turistlerin gönlünce gezip dolaştığı turistik cazibe merkezine dönüştürüldüğü ortaya çıktı.

Doğu Türkistan’ın kadim Kaşgar şehrine bağlı Yarkent İlçesi, Konaşehir (Eski şehir), Sut Kaymak Pazarı arkasındaki Came aldı Mahallesinde yer alan ve 1873’te inşa edilen tarihi “Came” Camii artık Müslümanların ibadet yeri değil.

UYDUDAN TESPİT EDİLDİ
Avustralya Strateji Politika Enstitüsü (ASPİ) tarafından 2020’de hazırlanan ilgili Raporlara göre son beş yılda 8 bini tahrip edilmek üzere toplam 16.000'den fazla caminin yok edildiği uydu görüntüleriyle tespit edilmiştir.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN'İN, DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ CAMİ YIKIMI SÜRÜYOR

 

Çinli yetkililerin ısrarla Restorasyonu bahane ederek eski Camileri iyileştirdiğini iddia ederken, bölgedeki hemen bütün Caminin kubbesi, minaresi ve bunun yanı sıra camideki tarihi levhalar, duvara oyulmuş ayet, hadis ve uluların öğütleri ya kazılıp yada boyayla silinmiş sansürlendiği ile ilişkin benzeri delil niteliği taşıyan görsel veya yazılı belgeler gündemi sarsmıştı.

CAMİLER AMACI DIŞINDA KULLANILIYOR
Halı hazırda Kültür yıkımından sağ kalan camilerin bazıları Bar, turizm cazibe merkezi, iş yerleri ve atölye, hatta tuvalete dönüştürülmüş Çinlilerin kullanımına sunulmuş vaziyette. Ayrıca Müslümanların bütün dini faaliyetleri tamamen yasaklandığı, gibi insanlar İslam'dan vazgeçmeye zorlanıyor.

 

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ŞOK EDEN ŞEHİT HABERİ

 

2017’de başlayan büyük ölçekli keyfi tutuklamalar sırasında Toplama kamplarına alınan Dünyaca tanınmış Muhammed Salih Damolla gibi Yüzlerce dini ulema ve Binlerce dini şahsiyet şehit edildi. Sırf dini vecibelerini yerine getiren milyonlarca Müslüman halkın nerede olduğu, ölü veya diri ne durumda olduğu hakkında günümüze kadar haber alınamıyor.  

8 MİLYON İNSAN TOPLAMA KAMPINA ALINDI
Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, işgalci Çin hükümeti Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında en az 2 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 8 milyon insanın dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

 

Bu Haberi 648 kişi okudu!
10/04/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.