Çin Arap Birliği heyetini Kaşgar’ı gezdirdi

Çin rejimi, Doğu Türkistan'daki sistematik soykırımı uluslararası toplumdan gizlemek için, aslında Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Çin'de düzenlenen Çin-Arap İşbirliği Forumu 18. Üst Düzey Yetkililer Toplantısı'na katılmak için gelen, Mısır, Suudi Arabistan ve Cezayir'in yanı sıra 16 Arap ülkesinden 34 yabancı diplomatı, 30 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Doğu Türkistan’a bir gezi organize ederek gezdirdi ve Çin’le anlaşan Arapları, bölgede hiç zulüm yokmuşçasına açıklamalar yapmasını sağladı. Daha sonra böyle bir ziyaretin gerçekleştiğini dışişleri sözcüsü olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken soykırımı inkar etmek için malzeme olarak kullandı.

Pekin’de düzenlenen Olağan basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Arap Birliği'nden bir heyetin birkaç gün önce Doğu Türkistan’da “anlamlı” bir ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.

 

İLGİLİ HABERLER: KAŞGAR’DA DİPLOMATLARA GEZİ TURU ORGANİZASYONU


Arap Birliği heyeti, Çin hükumetinin önceden belirlediği program çerçevesinde Doğu Türkistan'a davet edildi. 30 Mayıs-2 Haziran 2023 tarihleri arasında Doğu Türkistan'a ziyarette bulunan heyette; Mısır, Suudi Arabistan ve Cezayir'in yanı sıra Arap Birliği Genel Sekreterliği de dahil olmak üzere 16 Arap ülkesinden 34 yetkilinin olduğu bildirildi. Heyet, Doğu Türkistan'ın Urumçi, Turfan ve Türk dünyasının kadim şehirlerinden Kaşgar'ı ziyaret etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, 5 Haziran 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Arap Birliği'nden gelen heyetin, Doğu Türkistan'a yaptığı ziyareti tamamladıktan sonra, "etnik soykırım" ve "dini zulüm" suçlamalarını tamamen reddettiğinin altını çizdi. Arap ülkeleri, Çin yönetiminin Doğu Türkistan halkına "iyi davrandığı ve onların refahı için çabaladığını" bildirerek, Çin hükumetini takdir etti ve Çin'in bölgede uyguladığı her türlü siyaseti desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

ÇİN'İ ÖVE ÖVE ÖVE BİTİREMEDİ
Çinlilerin belirlediği program çerçevesinde, önceden belirlenmiş turistik yerler, sokak ve mahalleleri ziyaret eden heyetteki Suriye Dışişleri Bakanlığına bağlı Asya ve Afrika İşleri Dairesi Genel Müdürü Muhammed Hac İbrahim, Çin'in Doğu Türkistan'da sözde terörizm ve aşırılıkla mücadeleye yapıcı katkılarda bulunduğunu, Çin'in bu konudaki bilgi ve deneyiminde ve terörle mücadele konusunda işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı.  Filistin'in Arap Birliği Daimi Temsilcisi Mohamad Alaklouk ise Doğu Türkistan'a yaptığı ilk seyahatte eski binaları görmekten ve Kaşgar'ın uzun süredir devam eden kültürünü deneyimlemekten çok mutlu olduğunu söyledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 426 kişi okudu!
07/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.