Çin, Altay'daki kazanın bazı ayrıntılarını açıklamak zorunda kaldı

Birkaç gün önce Doğu Türkistan'ın Altay Eyaleti'nde yoğun kar yağışı nedeniyle çığ düşmesi sonucu yaklaşık bin turistin bir tatil köyünde mahsur kaldığı bildirilmişti. 

Çin devlet medyası Kaba İlçesi'nde meydana gelen Afetle ilgili yardım çalışmaları için merkezi hükümet tarafından 10 milyon yuan tahsis edildiği ve felakette herhangi bir can kaybına mal vermeden çalışmalara hız verildiğine yer vererek Çin propagandası yaptı. 

Ancak Reuters ve Associated Press gibi uluslararası basında 16 Ocak’ta yer alan bilgilere göre, Altay’ın Kanas kış turizm cazibe merkezinde 10 gündür yaşanan yoğun kar yağışı nediyle çığ meydana geldi ve 1.000'den fazla turistle iletişimin kesildiği, bu kişilerin mahsur kaldığı bildirildi. Başlangıçta yerel yetkililer, yolların kapalı olmasını bahane ederek herhangi bir şey yapmadı. Daha sonra bazı turistler şehirden gönderilen helikopterle kurtarıldı. Şu anda kaç kişinin mahsur kaldığı hakkında net bilgi bulunmazken, 1000'in üzerindeki kişinin hepsini helikopterle taşımak mümkün olmadığı, kurtarılmayı bekleyen yüzlerce insanın olduğu aktarıldı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN DÜZENBAZ YÜZÜ ORTAYA ÇIKTI

Çin halk ağı, Kanas’taki afetle ilgili bazı detayları açıklamak zorunda kaldı. Haberde ilgili departmanların acil kurtarma çalışmaları için çok sayıda personel organize ettiği ve bu süreçte Altay Karayolu İdaresinin Kanas bürosu çalışanlarından Jarqunbek, Zhang Heng ve Su Wei adında üç kişi iş sırasında hayatını kaybettiği belirtildi.

Bilgilere göre, Burçin İlçesi'ne bağlı S232 yolu K17-K18 kilometresinde kar temizleme çalışmaları yapılırken, işçilerin çığ düşmesi sonucu yolları kesildiği, Arama sonucunda 12 Ocak'ta bir işçinin cansız bedenine ulaşıldığı, 14 Ocak öğleden sonra iki işçinin daha bulunduğu öğrenildi. 

Gözlemciler, Çin'in, Doğu Türkistan'daki mevcut durumu uluslararası toplumdan gizlemek amacıyla kurduğu turistik cazibe merkezinde meydana gelen afette yine vahim durumu küresel toplumdan saklamaya çalışsa da yeni bulgular, düzenbaz Çin rejimini bir kez daha ele verdiğini kaydetti. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: Chinanews

Bu Haberi 619 kişi okudu!
24/01/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.