Altay’da binlerce Turist mahsur kaldı

Doğu Türkistan’ın Altay bölgesinde çığ düşmesi sonucu yaklaşık bin turistin bir tatil köyünde mahsur kaldığı öğrenildi.

Yoğun kar yağışının 10 gündür etkili olduğu Doğu Türkistan’da geçtiğimiz hafta farklı noktalara çığ düştü. Bir otoyolda mahsur kalan 54 araç ve 200’den fazla kişi, kar küreme araçlarının yolları temizlemesinin ardından kurtarıldı.

KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR 
Altay’ın Kanas tatil köyüne giden yolun kapanması sonucu ise yerel halk ve binden fazla turist bölgede mahsur kaldı. Kurtarma ve yardım çalışmalarında 31 araç ve 53 personelin yer aldığı bildirildi. Çin resmi haber ajansından yapılan açıklamada, köye giden yolun büyük bir bölümünün temizlendiği ifade edildi.

Kar temizleme çalışmalarının devam ettiği öğrenilirken, Altay Karayolları İdaresi Müdürü Zhao Jinsheng toplam 350 kilometrelik yolun çığ düşmesinden etkilendiğini açıkladı.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’İN “TURİZM CENNETİ” HALİNE GELDİ

Çin rejimi, son 10 yıldır sistematik soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’da belirli noktalarda turistik cazibe merkezleri açarak, uluslararası toplumu kandırmaya çalışıyor. Yılın başında Çin Dışişleri Bakanlığı "Xinjiang’daki Her Millet Halkının Uyum Ve İstikrarını Deneyimlemeye Hoş Geldiniz!" sloganıyla dünyanın dört bir yanından yabancıları “Turizm Cenneti” hane getirdiği Doğu Türkistan'ı ziyaret etmeye davet etmişti. 


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Kaynak: RFA

Bu Haberi 878 kişi okudu!
18/01/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.