Çin, 800 Yıllık Tarihi Cami'yi yıktı

Müslüman Uygur toplumuna sistematik soykırım uygulayan Çin rejimi, Lanzhou'daki 800 yıllık tarihi eser Şiguan Camii'ni de zorla yıkmaya başladı.

Çin komünist yönetimi Müslüman Uygur Türklerine yaptığı Dini baskı ve Cami yıkım çalışmalarını Çin'deki Dungan Müslümanların yaşadığı bazı bölgelerde son zamanlarda yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu kapsamda Müslümanlara ait lokanta tabelası ve market ürünlerinde bulunan “Helal” etiketi veya İslami yazıları yasaklarken, İslam tarzı yapıları da yıkıp yok ediyor.

En son İslam’ın Çinlileştirilme politikası kapsamında Lanzhou'daki tarihi Şiguan Camii'nin kendine özgü İslami özelliklerinin tahrip edildiği ve gayrimüslim Çin tapınaklarına benzer bir görünüme değiştirileceği bildirildi.

Amerika’nın Sesi (VOA)'nın dün aktardığı bilgilere göre, Şiguan Camii, Çin ile Arap dünyası arasındaki sözde “dostluğu” simgeleyen ikonik bir cami olmasına rağmen, Çin rejiminin Cami yıkım çalışmalarını hızlandırdığı öğrenildi.


İLGİLİ HABERLER: PEKİN’DEKİ CAMİLERDE TAHRİP EDİLDİ


Şiguan Camii, Ming Hanedanlığı (1368-1644) döneminde inşa edilmiş olup, 1687'de yeniden restore ediliyor. Asırlardır ayakta kalmayı başaran Cami, Çin rejiminin 1960’lı yıllarda başlayan sözde “Kültür Devrimi” sırasında İslam'a karşı yürütülen devlet terörü siyaseti sonucu tamamen yıkılıyor. 1983 yılında Çin Din İşleri Dairesi tarafından onarılması ve tekrar yapılması için İslam İşbirliği Teşkilatı'nın mali desteğiyle yeniden inşa ediliyor. 

Şiguan Camii'nin durumuna aşina olan Lanzhou'daki sakinlerin VOA muhabirine aktardığına göre, Lanzhou’daki Komünist Yetkililer, üç yıl önce Şiguan Camii'ni yıkmak istediklerini, bölge sakinlerinin, caminin yönetim komitesi başkanının ve imamların yıkıma direnmek için yoğun çaba sarfetmiş, gelinen noktada ise Müslümanların ödediği onca bedellerin boşa gittiği, Caminin adım adım yok oluşunu, seyretmek zorunda kalıyor.

Bilgilere göre bu Cami’nin yıkıma başladığı bilgisini sızdıran, dönemin Lanzhou Şiguan Camii ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) arasındaki haberleşmede tercümanlık yapan Lanzhou Üniversitesi'nden emekli akademisyen Profesör Tian, haberin açığa çıkmasının ardından, Eski okul yöneticileri tarafından çağırılıp, Camiyle ilgili her türlü ses ve görüntü kaydı, yazılı ve sözlü beyan ve farklı vasıtalar aracılıyla bilgi sızdırmanın ağır disiplin ihlali ve devlet sırrını ifşa etmek olduğu, buna karşı gelmeleri durumunda cezalandırılacağıyla tehdit ediliyor.

İİT’DEN HENÜZ AÇIKLAMA YAPILMADI
Ayrıca VOA muhabiri, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile temasa geçti ve Çin rejiminin Şiguan Camii'ni zorla yıkması hakkında yorum yapması talep edildi. Ancak şimdiye kadar İİT tarafından konuyla ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. 

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) eski yetkililerinden şeyh Halid, konu hakkında VOA muhabirlerine verdiği demeçte, Birçok Arap ülkesinin Çin'in din düşmanlığı politikaları konusunda anlamsız bir şekilde sessizliğe büründüğünü, bunun temel nedeni, birçok ülkenin Çin'in arka bahçesi haline geldiğini, çünkü hepsinin modern “İpek Yolu” projesi kapsamında Çin'den milyarlarca dolarlık yatırım elde ettiğini, Çin gibi otoriter rejimlerin olduğu göz önüne alındığında, çoğu Arap ülkelerinin Çin'i uluslararası alanda koruma konusundaki performansını anlamanın zor olmadığını kaydetti. 

Şeyh Halid ayrıca “Arap vatandaşlarının büyük çoğunluğu Çin'in Müslümanları hedef almasına karşı çıkıyor ve endişe duyuyor. Fakat özgür olmayan Arap dünyasında da Çin’de olduğu gibi bu tür konularda konuşmak hapis cezasına yol açabiliyor. Bu nedenle bazı ulusalcı Arap Müslümanlar, Çin'i doğrudan eleştiremezken, Çin’in Uygur Müslümanlara yönelik sistematik soykırım politikalarına cesurca tepki gösteremiyor.” Dedi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1068 kişi okudu!
14/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.