pekin’deki camilerde tahrip edildi

Çin komünist yönetimi Müslüman Uygur Türklerine yaptığı Dini baskı ve Cami yıkım çalışmalarını Çin'deki Hui Müslümanların yaşadığı bazı bölgelerde son zamanlarda yoğun bir şekilde devam ettiriyor. Bu kapsamda Müslümanlara ait lokanta tabelası ve market ürünlerinde bulunan “Helal” etiketi veya İslami yazıları yasaklarken, İslam tarzı yapıları da yıkıp yok ediyor.

En son İslam’ın Çinlileştirilme politikası kapsamında Pekin’deki ünlü Doudian Camii ve Songyu Caminin, kendine özgü İslami özellikleri tamamen yok edildi. Camiler gayrimüslim Çin tapınaklarına benzer bir görünüme değiştirdi.

 

İSLAMİ MİMARİSİ BOZGUNA UĞRADI
Amerika’nın sesi VOA’nın 23 Ağustos bildirdiğine göre, Çin rejimi, Pekin’deki Doudian Camii Ağustos 2022’de “Çinlileştirilmeye” başladığı ve o dönemde Çinli yetkililerin “restorasyon” bahanesiyle başlattığı girişimi Mayıs ayına kadar tamamlamayı planladıklarını bildirmişti. Öyle ki Pekin’deki Doudian Camii’nin ”Çinlileştirilmesinin” bu yılın Nisan ayında tamamlandığı  ve birkaç gün önce ağustos ayının ortalarında tekrar ziyarete açıldığı öğrenildi.

 

 “Sing Tao Daily” muhabiri tarafından çekilen Pekin’deki cami alanının fotoğrafları, camideki orijinal olarak tasarlanmış İslam tarzı motiflerin hepsi Çin tarzı pasajlara dönüştürüldüğünü gösteriyor. Fotoğrafta ibadet yerlerinin kuzey ve güneyinde gökyüzüne doğru yükselen minarelerinin ise yok edildiği görülüyor. Ayrıca İslam tarzı kubbe de ortadan kaldırılmış ve yerini Çin tarzı beşgen kuleler yer alıyor.

CAMİNİN HER YERİNDE ÇKP PROPAGANDA SLOGANLARI VAR

Ayrıca, Doudian camisinin her yerinde “sosyalist temel değerler” propagandasının yanı sıra 20. Çin Komünist Parti (ÇKP) Ulusal Kongresinin ruhunun uygulanması ve Çin’deki dinlerin Çinlileştirilmesine yönelik sloganları panel şekilde göze çarpıyor.

Çin sosyal medya platformlarında (Weibo, Douyin, kuaishou) Bazı blog yazarları Pekin Panjiayuan’daki Songyu Camii’nin de Çinlileştirildiğini belirtiyor. Paylaşılan fotoğraflar, Caminin İslam tarzı minaresi, kubbesi, ay ve yıldız sembolleri kaldırılmış ve yerlerine Çin tarzı özelliklerin eklendiğini gözler önüne seriyor.

İSLAM DİNİNİ ÇİNLİLEŞTİRİYOR

Çin rejimi “13. beş yıllık Plan” kapsamında 2018 yılında Doğu Türkistan'ı hedef alan sözde “İslam dinini Çince sosyalizme uyarlama” politikası çerçevesinde İslam’a ait tüm emareleri yasaklamış, bu minvalde 16 bin cami ya yıkımla veya tahrip edilmekle baş başa kalmıştı . Daha sonra aynı zulüm, Hui  Müslümanlarına da uygulanmaya başladı. Çinli yetkililer, başlangıçta Araplaşma karşıtlığı bahanesiyle Hui  Müslümanlarına ait camilerin kubbelerini ve minarelerini yıkmış veya Çin tapınağı görünümü vermeye çalışmıştı.

 

Müslüman halk, Çin'in İslam ve Müslüman karşıtı davranışlarını sosyal medya üzerinden tepki göstermek dışında hiçbir şey yapamamıştı. Sonuç olarak Çinli yetkililer, Müslüman halkın direncini kırmak için çeşitli bahanelerle bazı camilerin geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Müslümanların sosyal medyadan yaptığı paylaşımları pek yankı bulamazken, geçici olarak kapatılan camilerin tümünü yıkmaya başladı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

 

Bu Haberi 1545 kişi okudu!
25/08/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.