Çin'in işgal planı; Kazakistan artık Çin'e vizesiz

Çin ile Kazakistan arasında vize muafiyeti anlaşması yapılacağı, Kazakistan halkı tarafından protesto edildi.

Çin Sanayisini Geliştirme Cemiyeti internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 29 Nisan'da Kazakistan ve Çin arasında vize muafiyeti anlaşması yapılacağı iddia edildi. Diasporadaki Kazakistan halkı, kazak hükümetine vize kalkması durumunda Çinli yerleşimcilerin Kazakistan'a akın etmeye başlayacağı uyarısında bulunarak protesto etti.

HALK ANLAŞMAYA TEPKİ GÖSTERDİ
Protestocular memnuniyetsizliğini dile getirirken, anlaşmaya şiddetle karşı olduğunu ortaya koydu.

Anlaşma kararı ilk olarak 12 Nisan'da Kazakistan'ın standart yasa tasarısı kamuya açık tartışma sitesi tarafından yayınlandı. Kararda Kazakistan vatandaşlarının Çin'e vizesiz gidebileceği, Çin vatandaşlarının da aynı şekilde Kazakistan’a vizesiz girebilecekleri belirtiliyor.

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI ÇİNE GİDECEK
Anlaşmaya göre vizesiz giriş yapan turistlerin karşı tarafın topraklarına girdikten sonra 30 gün kalmalarına izin verilecek ve toplam kalış süresinin 90 günü geçmemesi gerekiyor. Anlaşma, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokeyev’in 18 Mayıs'ta Çin'e yapmayı planladığı ziyaret esnasında imzalanması bekleniyor.

Halı hazırda Kazakistan'ın dört bir yerinden sivil halk, vize muafiyetinin Kazakistan için çok tehlikeli bir adım olduğunu söyleyerek bu anlaşmayı açıkça protesto ederken, Cumhurbaşkanı Tokayev’e anlaşmanın yapılmaması konusunda çağrıda bulunuyor.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN’DEN “ALMATI ÇİN TOPRAĞI” İDDİASI

 

Daha önce bir çok belgelerde, Çin’in sosyal medya aracılıyla Orta Asya’daki (Türkistan) Kazakistan Özbekistan, Kırgızistan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinin Çin'in bir parçası olduğu fikrini yaymak için yalan yanlış içerikler servis ettiği tespit edilmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 631 kişi okudu!
03/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.