Bir Sınır kapısı daha yeniden açıldı

Çin rejimi, sözde "Bir Kuşak Bir Yol" Girişimi kapsamında stratejik öneme sahip Doğu Türkistan’da çok sayıda havayolu, demiryolu ve karayolu inşa ederek, çeşitli doğal zenginlikleri talan ediyor. Çok sayıda ülke tarafından Doğu Türkistan'daki soykırım nedeniyle yaptırımlarla karşı karşıya kalmasına rağmen, Doğu Türkistan’daki farklı sınır kapılarını yeniden açarak, Orta Asya üzerinden Avrupa ülkelerine zorunlu çalıştırma ürünlerini ihraç etmeye devam ediyor.

Çin Haberler Ağının 17 Temmuz bildirdiğine göre, Çin rejimi, Doğu Türkistan'daki Ciminey İlçesinde yer alan gümrük kapısını yeniden açarak, Kazakistan-Doğu Türkistan arasında giriş-çıkış, yolcu taşımacılığı ve gümrük işlemleri başlatıldığını ve ilk gün 140'tan fazla yolcunun sınırı geçtiğini duyurdu.

ÇİN VİRÜSÜ NEDENİYLE KAPATILMIŞTI
Ciminey Sınır Muhafız Kontrol Noktasında bulunan Teftiş Müdürlüğü yetkilisine göre, Çin rejimi 2019’da başlayıp bütün dünyayı etkisi altına alan Çin virüsü (Covid-19) salgını döneminde uygulamış olduğu “salgın önleme" tedbirlerini bahane ederek, hala Doğu Türkistan halkının yurtdışına çıkmasını veya yurtdışındaki akrabalarıyla iletişim kurmasını engellemek için söz konusu hudut kapısını kapatmış, Çin’in bu sözde önlemleri uluslararası toplumdan ağır eleştiriler almıştı.

Çin medyasında çıkan haberlerde, Ciminey Gümrük muhafızları müdürü Uygur asıllı Nurmemet Burali, Hudut kapısının açılışıyla ilişkin detayları paylaşarak, sınırdan ilk geçen 140 kişilik yolcu grubun turizm ve akraba ziyareti amacıyla ülkeden ayrıldığını ve mevcut düzenlemelere göre Kazakistan'a iş, ticari faaliyetler ve turizm yada kalış süresi 14 günü geçmeyenlerin vizeye başvurmasına gerek kalmadan çıkış yapabileceğini aktardı.

8 ÜLKEYLE SINIRDAŞ
Ayrıca Doğu Türkistan, 20 açık sınır kapısı, 17 kara sınır kapısı ve 3 hava sınır kapısıyla sekiz ülke ile sınırdaş. Doğu Türkistan'da mevcut bulunan Korgas, Alatav, Erkeştam, Taykışkın ve Torgat sınır kapılarında bu yılın başından itibaren yolcu taşımacılığı ve gümrük işlemleri kademeli olarak yeniden başlatılmıştı.

 

İLGİLİ HABERLER: MAKSADI KÖLE EMEĞİ MALLARINI SATABİLMEK

 

Gözlemciler Çin’in hala uluslararası arenada kendini aklamaya çalışırken, Doğu Türkistan'da işlediği insanlık dışı zulmü örtbas etmek için Sınır kapılarını sonuna kadar açtığını, çünkü bütün Pasaportlara daha önce el konulduğunu, aslında 2016 yıllarında pasaport aldığı için Toplama Kamplarına alınan insanların henüz bırakılmadığı zamanda, kimsenin tekrar pasaport alma, yurt dışına çıkma gibi ne hayali, nede cüretti kalmadığını hatırlatarak, Çin’in burada Dış turizm ve Propagandaya odaklandığını, özelliklede hiçbir handikaba uğramadan Köle işçilik ürünlerini yurtdışına satabilmenin peşinde olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 624 kişi okudu!
22/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.