Arap-Çin işbirliği artıyor!

Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 10. Arap-Çin İşadamları Konferansının ilk gününde, 10 milyar doları aşan yatırım anlaşmaları imzalandı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberinde, konferansın ilk gününde teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları, tarım, emlak, tedarik zincirleri, turizm ve sağlık alanlarında 30 anlaşma yapıldığı belirtildi.

AA’nin bildirdiğine göre söz konusu anlaşmaların değerinin 10 milyar doları aştığı kaydedilirken, Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı ile Çinli şirket Human Horizons arasında elektrikli araç üretimine dair 5,6 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldığı aktarıldı.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ANLAŞMALARI YAPILDI

Haberde, anlaşmalar arasında, Suudi Arabistan’ın ASK International Group firması ile Çin Ulusal Jeoloji ve Madencilik Şirketi arasında, ülkede bir bakır madenciliği projesi geliştirilmesi ve finanse edilmesi için 500 milyon dolar değerinde anlaşma ile yine Suudi Arabistan Demiryolları Şirketi ile Çin hükümetine ait tren vagonu üreticisi olan CRRC arasında tren vagonu üretmeyi amaçlayan 250 milyon dolar değerinde bir anlaşmanın da yer aldığı ifade edildi.

Kamu ve özel sektör arasında bir dizi anlaşmanın yapıldığı belirtilen haberde, konferansın bugünkü kısmında petrol ve gaz sektörleri için tedarik zincirleri, inovasyon ve araştırma ortaklıkları ile gıda sektörüyle ilgili ortaklıkların ele alınacağı kaydedildi.

23 ÜLKEDEN 3 BİNİ AŞKIN KİŞİ KATILDI

Suudi Arabistan’ın ilk kez ev sahipliği yaptığı 10. Arap-Çin İşadamları Konferansı, “refah için işbirliği” sloganıyla iki gün boyunca 23 ülkeden 3 bini aşkın kişinin katılımıyla başkent Riyad’da gerçekleştiriliyor.

Konferansın Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı tarafından Arap Birliği Genel Sekreterliği, Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi ve Arap Odalar Birliğinin ortaklığıyla düzenlendiği aktarılmıştı.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN ARAP BİRLİĞİ HEYETİNİ KAŞGAR’I GEZDİRDİ

 

Ayrıca Çin ve Arap ülkelerinin büyük şirket yöneticileri ve bakanlarından 150’den fazla konuşmacının katılacağı konferansta, 8 diyalog oturumu ve 18 çalıştayın yanı sıra özel toplantılar ve etkinliklerin de yapılacağı kaydedilmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 256 kişi okudu!
13/06/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.