Alman firması BASF, Doğu Türkistan’dan çekilme kararı aldı

Alman kimya üreticisi BASF, 9 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan’daki ortak şirketiyle ilgili insan hakları ihlalleri iddialarına ilişkin raporların ardından, bölgedeki iki ortak girişiminden çekileceğini söyledi.

BASF, yaptığı açıklamada, “iç ve dış denetimler de dahil olmak üzere düzenli durum tespiti önlemlerinde iki ortak girişimde insan hakları ihlallerine ilişkin herhangi bir kanıt bulunmamasına rağmen” son raporların “BASF’in değerleriyle tutarsız faaliyetlere işaret ettiğini” söyledi.

İLGİLİ HABERLER: POLİTİKACILAR DOĞU TÜRKİSTAN’DAN ÇEKİLMEYE ÇAĞIRMIŞTI.

The Guardian’ın haberine göre Pazartesi günü, dünyanın dört bir yanından bir grup politikacı mektup yazarak BASF’ı Çin’in kuzeybatısındaki devlet destekli insan hakları ihlallerine ilişkin yaygın raporların bulunduğu Doğu Türkistan’dan çekilmeye çağırmıştı.

Politikacıların mektubu, Alman medyasında BASF’nin Çinli ortak şirketi sözde “Xinjiang” menşeli “Markor Kimya Endüstrisi” diğer adıyla Markor Chemical tarafından istihdam edilen kişilerin, Uygur ve diğer Türk halklarını gözetlemek ve telkin etmek amaçlı hükümet girişiminin parçası olarak Uygur hanelerine yapılan ziyaret ve konaklamalarda Çinli devlet yetkililerine eşlik ettiğine dair haberlerin ardından geldi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: Sabithaber, @Uygurhaber

Bu Haberi 640 kişi okudu!
12/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.