Alman kimya devi BASF‘e “Doğu Türkistan'dan ayrıl” çağrısı!

Dünyanın dört bir yanından 30'dan fazla parlamenter, Almanya'nın dünyaca ünlü kimya ve gıda ürünleri şirketi Badische Anilin und Soda Fabrik'a (BASF) Çin'in Uygurlara yönelik ağır suistimalleri nedeniyle mektup gönderdi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAN AYRILIN
Politikacılar BASF'nin başkanı Martin Brudermüller'e gönderdiği mektubunda, BASF'ın sözde “Xinjiang” menşeli “Markor Chemical Industry” firmasıyla ile olan ortaklığı nedeniyle, Uygurlara yönelik zulümlere doğrudan dahil olduğuna dair şok edici kanıtların bulunduğunu ve Doğu Türkistan'dan çekilmesini talep etti.

ALMAN ŞİRKETİ UYGURLARIN EVLERİNİ ÇİNLİ YETKİLİLERLE ZİYARET ETTİ
Ayrıca BASF'nin Çinli ortağı “Xinjiang Markor Chemical Industry” 'nin, Uygur hanelerine yapılan ev ziyaretlerine Çin devlet yetkililerinin eşlik ettiği ünlü Alman araştırmacı Dr. Adrian Zenz tarafından ortaya çıkartıldı. İnsan Hakları İzleme Örgütü ise bu ziyaretleri istilacı olarak nitelendirerek, Uygur ailelerin şirket yetkililerine yaşamları ve siyasi görüşleri hakkında bilgi vermelerinin istendiğini ve siyasi endoktrinasyona maruz kaldıklarını bildirdi. 

"DOĞU TÜRKİSTAN'DA ACI ÇEKENLERİN REFAHINA ÖNCELİK VERİN"
Öte yandan mektupta, "Araştırmalarda şirketinizin Uygur ve bölgedeki diğer ağırlıklı olarak Türk halklarına yönelik ağır suiistimallere karışmış görünmesinin şok edici ayrıntıları ortaya çıkmıştır. Kurumsal sorumluluk, insan hakları konusunda gerekli özenin gösterilmesi ve temel haklara saygı gösterilmesinin savunucuları olarak BASF'yi Doğu Türkistan'dan çekilmeye çağırıyoruz. Markanızın güvenilirliği ve bütünlüğü tehlikededir ve bu konuyu ele alırken hızlı ve kararlı bir şekilde harekete geçmenizin çok önemli olduğuna inanıyoruz. BASF'nin bu konuyu ciddiye alacağını ve Doğu Türkistan'da baskıcı ve ayrımcı politikalar altında acı çekenlerin refahına öncelik vereceğini umuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: QHA, Karar

Bu Haberi 386 kişi okudu!
08/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.