Af Örgütünden İdris Hasan Çağrısı

Çin’in talebi üzerine Fas’ın Tefrit’teki geri gönderme merkezinde bekletilen Uygur Türkü İdris Hasan'ın Çin'e gönderilmesine mani olunması gerekiyor. Af Örgütü Konuyla ilgili çağrıda bulundu.

Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara yönelik zulmü durmaksızın sürerken, Doğu Türkistan dışında yaşayan bazı Uygur Türkünün büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu bir gerçek. O da bir kısım ülkelerin sığınmacı Uygurları Çin’e iade etme girişimleridir.

Onlardan biri de 19 Temmuz'da turistik vize ile Fas'a giden Uygur Türkü İdris Hasan, Çin’in talebi üzerine Fas’ın Tefrit’teki geri gönderme merkezinde bulunuyor. Milyonlarca Uygur Türküyle benzer bir durumu yaşamasından endişe edilen İdris Hasan için bütün İnsan hakları savunucu STK’lar ve aktivistler bir an önce harekete geçmesi bekleniyor.

 

İLGİLİ HABERLER: UYGURLARI ÇİN’E İADE ETMEYİN

 

Çin'e iade edilme ihtimali doğrultusunda canından endişe edilen İdris Hasan'ın kurtarılması için Uluslararası Af Örgütü 20 Temmuz İdris Hasan’ın serbest bırakılması yönünde çağrıda bulundu.

Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölge sorumlusu sosyal medya hesabından yapılan açıklamada #Xinjiang (Doğu Türkistan) uyruklu Uygur kökenli İdris Hasan'ın Fas'ta gözaltına alınmasının üzerinden bugün iki yıl geçti. İşkenceye, hatta idama maruz kalabileceği düşünülen Çin'e iade edilme riskiyle karşı karşıya. Bundan dolayı Fas makamlarını olası iade işlemlerini iptal etmeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istqlal Haber

Bu Haberi 771 kişi okudu!
22/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.