Uygurları Çin’e iade etmeyin

Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan Hamdullah Veli ve Nurmuhammed Rozi, Çin’e iade edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Veli’nin Kızı Sumeyye Dünya kamuoyundan babasının kurtulması için yardım istiyor.  Uygur asıllı Hamdullah Veli 54 yaşında. Uzun dönem ikamet sahibi olan din hocası, çocukları ile birlikte İstanbul’a yaşıyordu. 2020 yılında umre ibadeti için Suudi Arabistan’a gitti. Hiçbir sebep öne sürülmeden tutuklanan ve Çin’e iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Hamdullah Veli’nin çocukları endişeli.

ULUSLARARASI DOĞU TÜRKİSTAN STK'LAR BİRLİĞİ’NDAN AÇIKLAMA

Türkiye merkezli Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği ise, Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan Doğu Türkistanlılara ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada şöyle denildi: “Suudi Arabistan'da bir yıldır suçsuz halde hiçbir açıklama yapmaksızın gözaltında tutulan Hamdullah Veli ve Nur Muhammed Rozi'nin sağlık durumu, güvenliği ve Çin’e iade edilme tehlikesi, diasporadaki Doğu Türkistan halkını derinden endişelendiriyor. Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği olarak Türkiye'deki ilgili makamlarla yakın temas halindeyiz, konuyu yakından takip ediyor ve kardeşlerimizi kurtarmak için çalışıyoruz.

Çin rejiminin 70 yıllık işgali, soykırım politikası ve 2016 yılından bu yana yürürlükte olan Suudi Arabistan başta olmak üzere yurt dışına seyahat eden Uygurların cezalandırılması ve tutuklama politikasının yanı sıra Son yıllarda Doğu Türkistan'a dönen pek çok kişinin ağır işkenceyle öldürüldüğü veya ciddi fiziksel ve zihinsel yaralanmalara maruz kaldığı gerçeği göz önüne alındığında, bu iki şahsın Suudi devleti ve kralı tarafından Çin'e iade edilmesi halinde hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklarını ve bu İslami ilkelere, uluslararası hukuka ve insan hakları sözleşmelerine aykırı olduğunu hatırlatıyoruz.

Bu bağlamda birliğimiz Suudi Arabistan ve Kral Selman bin Abdülaziz'i İslami kardeşlik, insan haklarını ve Doğu Türkistan halkının Suudi devletinin kuruluşunda ve günümüzde oynadığı önemli rolünü dikkate alarak, Doğu Türkistanlı iki Uygur Türkünün aileleriyle iletişime geçmeye, taleplerini ve koşullarını ifade etmek için bir avukat tutmaya ve Türkiye'deki aileleriyle sağ salim bir araya gelmeleri için en kısa sürede Türkiye'ye veya başka bir güvenli ülkeye dönmelerine izin vermeye çağırıyoruz.”

"UYGURLARIN ÇİN'E İADESİ HARAM"

Bilindiği üzere, Fas mahkemesince suçsuz yere tutuklanan İdris Hasan hakkındaki Çin’e iade kararına küresel çapta tepki gösterilmişti. İslam aleminden bir çok ulema Uygurların Çin’e iade edilmesinin Haram olduğu fetvasını vererek, Çin’in Doğu Türkistanlı insanlara sistematik Soykırım ve ciddi insan hakları ihlali uygulamakta olduğuna, Uygurların Çin’e iadesi durumunda yargısız infazla karşı karşıya kalacağına dikkat çekmişti.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 284 kişi okudu!
14/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.