Af Örgütünden Çin'e Uygur çağrısı

Uluslararası Af Örgütü 2022 yılının raporunu yayımladı. Raporda; Çin'i Doğu Türkistan ve Tibet'teki etnik gruplara yönelik baskısına son vermeye çağırdı. Ayrıca İran'daki insan hakları ihlalleri, Rusya'nın Ukrayna'daki sivillere yönelik saldırıları, küresel ve bölgesel anlamda yaşanan soykırımlar yer aldı. Öte yandan raporda, söz konusu otoriter ülkelerin insan hakları ihlallerine kınama getirildi.

Amerika'nın Sesi VOA’nın haberine göre, 28 Mart Uluslararası Af Örgütü, 2023-2022 yılları için 152 ülkeyi kapsayan uluslararası insan hakları durumuna ilişkin 411 sayfalık yıllık raporunu yayımladı.

Raporda, Çin rejiminin insan hakları savunucularını, aktivistleri ve dini liderleri tutuklamaya ve keyfi olarak gözaltına almaya ve Doğu Türkistan, Tibet'teki etnik grupları bastırmaya devam ettiği ifade edildi.

SOYKIRIMIN BELGELENMESİNİ ENGELLİYOR
Raporda yine Çin'e insan haklarına saygı gösterilmesi ve insan haklarının korunması, baskının durdurulması için önlemler alınması çağrısı yapılırken, Çin rejiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Doğu Türkistan'da “insanlığa karşı suç” işlendiğine dair bir rapor yayınlamasını engellemeye çalıştığı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER: BM DOĞU TÜRKİSTAN RAPORUNU YAYIMLADI


Ayrıca Uluslararası Af Örgütü, Çin'in insanlığa karşı işlediği suçlara karşın uluslararası toplumun eleştirilerini sert yöntemlerle bastırdığı vurgulanırken, Çin’in bu denli yolsuz ve toz kondurmaz tavrına yönelik uluslararası kurallara dayalı bir sistemin gerekli ve acil olduğu, bunun caydırıcılık fonksiyonuyla insan hakları temelinde her yerde uygulanması gerektiğini savundu.

İRAN VE RUSYA’DAKİ İNSAN HAKLARI
Öte yandan, İşgalci Rusya'nın Ukrayna topraklarında imza attığı katliam ve savaş suçları da Uluslararası Af Örgütünün raporunda yer alırken, "İran halkının yakın zamanda eşi benzeri görülmemiş başkaldırısı sırasında Tahran rejimi, protestocuları susturmak için korkunç baskılara başvurdu ve askeri silahlar kullandığı" ifadelerine yer veriliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 165 kişi okudu!
31/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.