ABD’den Çin menşeli ürünlere Yeni Uygur yaptırımı

ABD hükümetinin Salı günü internette yayınladığı bir bildiriye göre, ABD, Çin’de Uygurların zorla çalıştırılmasına karıştığı iddia edilen firmalardan ithalatı yasaklayan listeye üç şirket daha ekledi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’ndan (DHS) yapılan açıklamada, son hedefler arasında ayakkabı üreticisi Dongguan Oasis Shoes Co, elektrolitik alüminyum üreticisi sözde “Xinjiang” menşeli Shenhuo Coal and Electricity Co ve Rizhao Meijia Group olarak da bilinen gıda işleyicisi Shandong Meijia Group Co’nun yer aldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan ayrı bir açıklamada, “DHS bu eylemlerle, Doğu Türkistan ekonomisinde önemli bir rol oynayan deniz ürünleri, alüminyum ve ayakkabı sektörlerine odaklanmayı artırıyor ve zorla çalıştırılan malların ABD pazarından uzak tutulmasını sağlıyor” denildi.

Çok sayıda şirket, ABD hükümetinin Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da Uygurlara ve diğer Müslüman Türk halklarına yönelik devam eden bir soykırımla bağlantılı malların ithalatını kısıtlayan Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası Varlık Listesi’ne eklendi.

İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’DA TOPLAMA KAMPLARI VE ZORUNLU ÇALIŞTIRMA 

Doğu Türkistan’da ÇKP rejimi başta Uygurlar olmak üzere Müslüman Türk halklarına karşı soykırım yapmakla suçlanıyor. 

2017’den itibaren açmış olduğu toplama kamplarında, insanlık onurunu ayaklar altına alan her türlü işkence, zulüm, toplu tecavüz ve asimilasyon uygulamaları ile yaklaşık 3 milyona  Müslüman Türke soykırım uyguladı. 

Toplama kamplarında ve cezaevlerinde kurduğu sistemle başta Uygurlar olmak üzere Doğu Türkistan’ın Müslüman Türk halkını zorunlu çalıştırmaya tabi tutarak, Uygurların kanlı emeğini Batı ve İslam ülkelerine ihraç ediyor. 

Doğu Türkistan’da halihazırda devam eden soykırımda, zorunlu çalıştırma, zorunlu doğum kontrolü, zorla kısırlaştırma, aileleri parçalayarak erkekleri toplama kampı ve cezaevlerine atarak, çaresiz ve savunmasız kalan kadınları da Han Çinlisi erkekler ile başbaşa bırakma, Müslüman Türk çocuklarını ailelerinden ayırarak asimile etmek gibi uygulamalar halen devam etmektedir.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak Habernida

Bu Haberi 1994 kişi okudu!
12/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.