ABD’den Çin’e uyuşturucu yaptırımı

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisince (OFAC), fentanil katkılı yasa dışı hap üretiminde kullanılan ekipmanların doğrudan veya dolaylı olarak satışıyla ilgili kişi ve kuruluşların hedef alındığı bildirildi.

Yaptırımların, Çin merkezli 7 kuruluş ve 6 kişi başta olmak üzere Meksika merkezli 1 kuruluş ve 3 kişiyi hedeflediği kaydedilen açıklamada, Meksika merkezli kuruluş ve kişilere yönelik eylemin Meksika hükümeti ile iş birliği içinde koordine edildiği aktarıldı.

 

İLGİLİ HABERLER: ÇİN, ABD YAPTIRIMLARINA İSYAN ETTİ

 

Açıklamada ifadelerine yer verilen ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, yaptırımların, ülke genelinde fentanil zehirlenmeleri ve ölümlerdeki artışı besleyen ölümcül tedarik zincirinin her aşamasını hedef aldığına dikkati çekti.

BİNLERCE AMERİKALININ ÖLÜMÜNDEN SORUMLU
Fentanil katılmış sahte hapların, her yıl binlerce Amerikalının ölümüne neden olduğuna işaret eden Nelson, "Bu ölümcül küresel üretimi sekteye uğratmak ve bu uyuşturucuların oluşturduğu tehdide karşı koymak için tüm yetkilileri yasa dışı uyuşturucu üretimini kolaylaştıranlara karşı kullanmaya kararlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 164 kişi okudu!
31/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.