Çin, ABD yaptırımlarına isyan etti

Çin'in Doğu Türkistan'da işlediği soykırım ve zorla çalıştırma suçlarına karşı ABD öncülüğündeki ambargo ve buna bağlı politikalar, Çin'in ekonomik gerilemesinde önemli rolü oldu. Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi durumu itiraf edercesine açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi özel bir basın toplantısı düzenleyip ABD'ye ve Batılı ülkelere saldırdı. Toplantıda konuşan Komünist yetkililer, ABD'nin Doğu Türkistan'a ilişkin konulardaki politikalarının bölgedeki sözde “istihdamı” dağıtmak ve insan haklarını bahane ederek Çin'i kontrol etmek amaçlı olduğunu iddia ederek yaptırımlardan isyan etti.

Beijing günlük gazetesinde 29 Temmuz çıkan habere göre Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi tarafından düzenlenen rutin basın toplantısında konuşan Konsey sözcüsü, Ticaret ve Yatırım Geliştirme Bakanı Feng Yaoxiang, "ABD Yasalarının bölge istikrarını baltaladığı, halkın çalışma özgürlüğünü engellediği konusunda mağdur edebiyatı yaparak uluslararası toplumun gözünü boyamaya çalıştı. Özelliklede “2022 Raporu” “ Vahşeti Önleme ve Müdahale Stratejisi”, “Uygur zorunlu çalıştırmayı önleme” ysasına saldıran Çinli yetkililer, Çin’e iftira atıldığını iddia ederek ABD’yi Çin'in içişlerine müdahale etmekle suçladı.

ÇİN’E GÖRE ABD YAPTIRIMLARI UYGURLARI ETKİLİYOR
Feng Yaoxiang muhabirin sorularını yanıtlarken ABD Dışişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde, Çin'i bir kez daha Doğu Türkistan'da sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle suçladığı ve ayrıca 21 temmuzda “2022 Uygur zorunlu çalıştırmayı önleme” ysasının yürürlüğe konması vede hazırlanan Raporlar hakkında “ABD'nin Çin hakkındaki raporunun içeriği hiçbir olgusal temele sahip olmadığını, ABD’in yanlış bilgilere dayanarak, Doğu Türkistan’da bir zorla çalıştırma sorununun varlığını uydurarak, aslında hiç var olmayan zorla çalıştırılmayı durdurmak için bir yasa kabul ettiğini, Oysa bu yasa, Doğu Türkistan’ın ekonomik kalkınmasını ve yabancı yatırımı ciddi şekilde etkilediğini, İşletmelerin üzerinde büyük etki bıraktığı ve halkın yaşam standardını düşürdüğünü iddia etti.

Kısa süre önce Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi, sınır ötesi ticaret ve yatırım için kapsamlı bir destek platformu oluşturmuş, bu platform aracılığıyla ambargodan etkilenen işletmeler ve şirketlerin, çeşitli kanallar vasıtasıyla devlet desteği alabileceği, Platformun ana sayfasında, “2022 Uygur zorla çalıştırmayı önleme yasası”na karşı bir blok oluşturulduğu ve buradan yasayla ilgili sıcak haberleri ve uzman görüşlerini, yasadan etkilenmemek için hukuki bilgi vermek konusunda özel bir yardım hattı açmıştı.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 164 kişi okudu!
02/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.