Uygur Hacılar nerede?

Uygur Hacılar nerede?

Müslüman alemi için bu yılki Hac mevsimi her zamankinden bir başka heyacan vericiydi. 2020’nın başından itibaren dünyayı etkisi altına alan Çin virüsü (Covid-19) nedeniyle hac görevini yerine getiremeyen Müslümanlar, Suudi makamlarının kısıtlamaları kaldırmasının ardından dünyanın dört bir yanından kutsal topraklara akın etti.

Fakat şok edici bir biçimde bu yılki hacılar arasında 35 Milyonluk Müslüman nüfusa sahip Doğu Türkistan’dan gelen tek hacı adayına rastlanmıyor.

Uluslararası istatistiklere göre bu yıl zilhicce ayının 8'inde Harem'e giriş yapan hacı sayısının üç yıl sonra ilk kez iki milyonu aştığı belirtiliyor.

Ancak çeşitli ülkelerden gelen hacıların Mekke'de hac ibadetlerini eda ettiği özel anlarda, bu kalabalığın içerisinde, yurtdışında yaşayan az sayıdaki Uygur Türkleri dışında Doğu Türkistanlı Müslüman hacılar saf tutamadı.

İstiqlal Medya Gurubu olarak yaptığımız araştırmalara göre, Uygurların bu durumu sadece Al Jazeera ve Voice of America (VOA) gibi Yabancı basının dikkatinden kaçmamış olacak ki, bütün Müslümanların özgürce dini vecibelerini yerine getirebildiği bir dünyada, sadece Uygur Müslümanların kısıtlamalara takıldığını haberleştirdi.

Peki ya, Çin’den giden hiç mi hacı adayı olmadı? Bunu araştırmak için Çin’in Propaganda amaçlı da olsa islamla ilgili tek ve resmi Web sitesi olan sözde "Çin İslam Cemiyeti" internet sitesini incelediğimizde ise bazı enteresan bulgulara rastladık. Bilgilere göre bu yıl Çin’den Kabe’ye giden bir hac kafilesi olup, 27 Mayıs'ta özel bir uçakla Suudi Arabistan'ın Medine Uluslararası Havalimanı'na iniş yapıyor. Hacı adayları, Çin’in Yinchuan, Shizushan ve Ningxia bölgelerinden toplamda 386 Tunggan yani Huy müslümandan oluşuyor.

Kafileye Çin'in Cidde Başkonsolosu Wang Chimin ve Çin İslam cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri, Çin Hac ekibi Başkan Yardımcısı Ma Zhongping, hac sırasında rehberlik, sağlık, güvenlik, yemek, ulaşım, konaklama gibi kapsamlı hizmetler sağlamak için 60'tan fazla personel ile birlikte eşlik ederken, komünist yetkililerin adaylara, Çin komünist Parti (ÇKP) öğretilerinin yanı sıra, Çin’in iyi din politikası, güven, düzen ve uyum hakkında açıklamalar yapacak.

Öte yandan Çin’in sözde “İslam cemiyeti” internet sitesinde bu yılki Uygur hacılarla ilgili herhangi bir bilgi yok. Sadece 2016-2017 yıllarına ait "Xinjiang Hac Grubu, Kutsal Günleri Kutlamak İçin Bir Dizi Faaliyet Başlatıyor" başlığı taşıyan bir haber içeriği bulunuyor.

Geçmişe dönük Türkistan Press sitemizde yer alan 2 ağustos 2018 tarihli haberde, dönemin hacı adaylarının yaşadıkları hac deneyimi hayret verici.

Uygur ve Çinli Müslümanlardan oluşan Hacı adaylarına (hanımlara) Doğu Türkistan’daki Dini baskıları gizlemek için tek tip Uygur yöresel kıyafetlerinden “Atlas” elbise giydirilmiş ve her kese GPS konum belirleme cihazı dağıtılmış, ayrıca Çin'in Milli Bayramı'nı kutsal topraklarda kutlamak için bir dizi sözde "vatanseverlik" etkinlikleri başta olmak üzere Komünist parti propagandası yapılmıştı.

Hatta İslam akidesine zıt söylemlerde bulunmaya zorlanan Uygur hacılar, “Suudi Arabistan'a geldikten sonra gerçekten ülkemizin gücünü hissettik. Çin vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Ülkeye döndükten sonra, kendimize katı taleplerde bulunmalı, değerli düşünce ve eylemlerle iyi hacılar olmaya çalışmalı, dünyayı seven iyi vatandaşlar olmalı, aşırılık ve terör yanlısı fikirlere bilinçli olarak karşı çıkmalı, Xinjiang toplumunun uyum ve istikrarlı gelişimine katkıda bulunmalıyız” şeklinde yemin ettirildiği basına yansımıştı.

Hiç düşündünüz mü? Uygurlar neden hacca gelmedi?

Araştırmalarımız sonucu edindiğimiz bilgiye göre Suudi Arabistan Hac Bakanlığı her yıl ülkelerin  Müslüman sayısına göre, hacı sayısını belirliyor ve buna göre her milyon kişiye yaklaşık bin kişi düşecek şekilde kontenjan veriliyor.

Bir kıyaslama yapılacaksa eğer, Türkiye'nin toplam nüfusu yaklaşık 85 milyon ve Türkiye Diyanet işleri başkanlığı resmi açıklamasına göre, bu yıl 83 binden fazla kişi Türkiye'den hac yapacak.

Öyleyse Çin’in resmi verilerine göre, (ki bu yanlış) Uygurların Nüfusu 12 milyon olarak açıklandığını varsayarsak, Doğu Türkistan'dan en az 12 bin kişinin hacca gelmesi gerekiyordu. Hele bu rakama Çin'deki Tungan’ları ve diğer Müslümanları da eklediğimizde gerçek sayı on binler olurdu.

Tekrar soruyorum!

Uygur Hacılar nerede?

Biz Doğu Türkistanlı Müslümanlar olarak 21 yüz yılda dünyanın gözü önünde topyekûn etnik soykırıma maruz kaldık. İnsanlarımız köle olarak çalıştırılıyor. Kadınlarımızın namusları ayaklar altına alınıyor. Çin mezaliminin ekonomik ve teknolojik gücü yüzünden, uzun bir süredir Müslüman kardeşlerimiz tarafından yüzüstü bırakıldık.

Her şeyi geçtim, Ümmeti Muhammedîn birlik-beraberliğinin en bariz tezahürü olan hac mevsiminde bile unutulduk.

Şu an bizim yokluğumuz hissedilmiyor olabilir. Fakat gün gelecek, bin yıllık Türk-İslam yurdu Doğu Türkistan düşerse! ve Çinliler Ye'cüc ve Me'cüc temsili bütün dünyaya yayılacak ve dünya toplumu; “keşke Doğu Türkistan’a sahip çıksaydık.” Diyecek!

 

Kullanılan Kaynaklar:

https://www.aljazeera.net/news/2023/6/26/%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%AC-%D8%A8%D9%8A%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D9%8A%D8%B3%D8%AA%D9%82%D8%B1%D9%88%D9%86-%D9%81%D9%8A-%D9%85%D8%B4%D8%B9%D8%B1

https://www.voachinese.com/a/hajj-pilgrimage-starts-in-saudi-arabia-with-2-million-expected-after-lifting-of-covid-measures-20230626/7153079.html

https://www.istiqlalhaber.com/page/news/7296

https://turkistanpress.com/page/cin-zulmu-kabe-de-de-devam-ediyor/272

https://turkistanpress.com/page/cin-uygur-haci-adaylarina-gps-takti/256

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.