Resmin bütünü, Erkeklerin kalmadığını gösteriyor

Resmin bütünü, Erkeklerin kalmadığını gösteriyor

Çin’in sözde “Çin Ulusal bilincini güçlendirmek” adı altında Doğu Türkistan’da rutin uygulanan komünist parti şarkılarını zorla söyletme ve ezberleme zulmü, kırsaldaki halkın yarasına tuz basıyor.

Açık kaynaklardan ulaşılan görüntü kayıtları, Çin mezaliminin Müslüman halka yaptıkları zulmü gün yüzüne çıkarıyor. Günün belirli saatlerinde ahaliler komitesine toplatılan halk, koru halinde Çin Komünistlerinin Kızıl şarkılarını, öğretilerini söylemeye zorlanıyor. Sistematik soykırımın bir delili niteliği taşıyan Video kayıtları, Doğu Türkistan'daki mevcut durumu iki açıdan gözler önüne seriyor.

Mahremiyetini hiçe sayan “Kardeş aile” politikası...

İlk belirlemelere göre kayıtlarda komünist şarkı söyleyen kişilerin çoğu kadınlardan oluşması ve etkinliklerde çok az erkeğin görülmesi, Doğu Türkistan'daki erkeklerin neredeyse tamamının kadın ve çocukları, yaşlılarını geride bırakarak toplama kamplarına ve hapishanelere gönderildiğini gösteriyor. Bu durum Çin’in aile mahremiyetini hiçe sayan “Kardeş aile” politikasını beraberinde getirmekle birlikte Çinlilerin Uygur erkeklerinden arındırılan ailelere serbestçe girip çıktıklarına olanak sağladı.

Öte yandan işgalci Çin, Doğu Türkistan'daki kadınları kızıl şarkılar söylrmeye, ezberlemeye ve erkek bireylerin yerine ağır işler yapmaya zorlamıştır.

Geride kalan halk ise şiddetli stres ve geçim sıkıntısında. 4 Aydır süren açlık soykırımı altında can çekişirken, sevdiklerinden zamansız ayrıldıkları ve onları son defa görme imkanı bile tanınmadan hapsedilmesine karşın hayatlarını riske atarak ölümü tercih etmeye başladığı gelen bilgiler arasında.

Uygur Kızlar Çinlilere peşkeş çekiliyor...

Resmin bütününe bakacak olursak Toplama kampları, köle işçi çalıştırma uygulaması ve “sıfır covid” bahanesiyle insanları toplu tecrit kamplarına kapatması sonucu, Hoten’in Çiriye ilçesinde erkek ve yetişkinlerin ortalıkta olmadığı, bölgedeki kırsal kesimden halkın şiddetli geçim sıkıntısı yaşadığı, hatta evde yalnız veya hamisi kalmayan genç kızların, yerleşimci Çinlilerin tuzağına düştüğü ve rejim hükümetinin teşvikiyle Çinlilerle evliliği kabul etmek zorunda kalması gibi acı bir topluyla karşı karşıyayız. Benzeri birçok örnek, bölgedeki erkeklerin ve yetişkinlerin hepsi ya hapiste yada kamplarda olduğu gerçeğini doğruluyor. 

Bilindiği üzere Çin rejiminin milyonlarca masum halkı sözde bölücü, terör ve aşırıcılık yaftasıyla Toplama kamplarına aldığı ancak 2016 yılında ayyuka çıkmıştı. Ogün bugündür keyfi tutuklamalar devam ediyor. Çin rejimi en son Çin’de salgın önlemlerini gevşetirken, Doğu Türkistan’ı “özel bölge” ilan ederek tecrit uygulamalarına acımasızca devam ediyor.

Şekli değişen Soykırım...

Sonuç olarak bu süre zarfında soykırımı meşru bir zemine taşıyan Çin rejimi Kaşgar’da, Korlada 10 binlerce kişilik devasa tecrit kampları kurduğu, içinde sağlık personeli dahil hiçbir tıbbi önlemlerin, ısınma tesislerinin bulunmadığı anlaşılıyor. Ancak bu durum Çin propaganda medyalarında halkın yararına yapılan sağlık için kurulan yerler olduğu lanse edilirken, hükümetin aktif bir şekilde her türlü desteği sağlayacağı, bütün etnik grupların eşit olduğu yalan beyanlarıyla dolmuştur. Realiteye bakıldığında ise erkeği zoraki kaybettirilen ailede yek başına kalan kadınlar, çocuklar ve yaşlı kimseler, kudurmuş komünistlerin insanlık dışı zulmüne maruz bırakılmaktadır.

Kaynak:
https://www.facebook.com/100034398679054/videos/pcb.876407940182487/558599638999398
https://www.facebook.com/100034398679054/videos/pcb.876407940182487/1299978113909652
https://www.facebook.com/100034398679054/videos/pcb.876407940182487/889045412449315

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.