Helal Organ Nerden Geliyor ve Nereye Gidiyor?

Helal Organ Nerden Geliyor ve Nereye Gidiyor?

Muhammed Ali ATAYURT' yazdı.

14 Aralık 2022 tarihinde Kanada Kongresi ve Temsilciler Meclisi yılın son oturumunda “Yasadışı Organ Ticareti” ve “Tibet-Çin Dialoğu”nun yeniden başlatılması ile ilgili iki yasa tasarılarını ayrı ayrı onayladı.

Milletvekili Salma Ataullahjan’nın önerdiği “İnsan Organ Ticareti Yasası S-223” kodu adlı tasarı, çoğunluk oylarıyla kongre onayından geçti.

Yasa gereği bundan böyle Kanada vatandaşlarının devletin ilgili kurumlarından onay almadan sağlık turizmi ve çeşitli yurtdışı seyahatlerinde kaçak organ nakli yaptırmaları yasaklanıyor. Kanada’lıların bu tür insan kaçakçılığı, organ ticareti girişimlerinde yer almaları halinde 14 yıl hapis cezası ile cezalandırılacağı belirtiliyor.

Mazlumlar Alkışlarla Karşıladı…
The Globe And Maıl’in aktardığına göre 14 aralık günü Kanada Kongresinde Yasanın onaylanması  başta Doğu Türkistan’lı Uygur Türkleri olmak üzere, Tibetliler ve Falungong Topluluğundan olan Çinlilerden oluşan 100’den fazla katılımcı tarafından alkışlarla karşılandı.

Bilgilere göre Kongreden çıkan Topluluk hep birlikte Ottowa’daki Çin Büyükelçiliği’nin önünde giderek Çin’i protesto etti.

2021’de BM İnsan Hakları Uzmanları’ndan “İnsan Kaçakçılığı Özel Raportörü” olan Siobhan Mullally’ın ilgili raporuna göre Çin’de toplanan organların genelde gözaltında tutulmakta olan belirli bir etnik, dinsel veya dini azınlıklarından elde edilmekte olduğu ortaya konuluyor.

Raporda, zarar görenlerin en başında genelde savunmasız halde olan kadın ve çocuklar geliyor. En yaygın olarak zorla çıkarılan organlar genelde kalp, böprek, karaciğer, kornea (Kornea: gözünüzün üst kısmını kaplayan şeffaf, kubbe şeklindeki katmandır. Işığın veya görüntünün gözünüzden ilk geçtiği katman olup, gözünüzün net görebilmesindeki en önemli rolü oynar) olup, bunların içerisinde en yaygın olanı “karaciğer” parçalarıdır.

Tüm Dünyayı Soykırıma Ortak Ediyor…
Konuyla ilgili Istiqlal TV Türkçe de yayımlanan “Helal Organ Nerden Geliyor ve Nereye Gidiyor?” başlıklı Özel Sohbet Programımızın 75. Bölümünde, Açık kaynaklardan elde edilen ve temmuz 2019 tarihinde ortaya çıkan Çin’in Canlı organ kaçakçılığına hizmet eden Pekin’deki Tong Shantang hastanesinin tanıtım filminin Uygur aktivistler tarafından sosyal medyada paylaşıldığı, Filmde Lüx hastanenin iç mekanları özelliklede yabancı Müsülman hastalar için yapılan Mescit Müsülmanca yemeklerin yapıldığı lokanta ve tercümanların bulunduğu dikkatı çekiği, İnsan hakları gözlemcilerinin uzun zamandır Çin’in meşrulaştırmaya çalıştığı Doğu Türkistan’daki tutsak Müslüman Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türklerinden çaldığı canlı organları Yabancı hastalara özelliklede Müslüman hastalara ‘’Helal Organ’’ etiketiyle satarak kazanç elde ettiği, canlı organ kaçakçılığı yapan ülkelerin başında Çin’in geldiği hatırlatılması ve “Helal Organ” olarak etiketlenmiş bu organların kaynağı ve nereye gittiğinin sorulması üzerine Onbeş Kasım Kıbrıs Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Medya Uzmanı Sayın Dr. Şevket NASİR, Kanada’nın almış olduğu kararı memnuniyetle karşıladığını belirterek Çin’in organ nakli işlemleri 10 yıl içerisinde 20 kat artış gösterdiğini, bunun neredeyse %300 artış demek olduğunu, Organ nakli konusunda Asya kıtasında ilk birinci sırada yer aldığını söyledi.

Nedeninin ise soykırımcı Çin devletinin organ nakil işlerini ticarileştirdiğini belirterek, 2016 yılından itibaren Doğu Türkistan’da Toplama Kampları inşa edildiğinin ayyuka çıkmasıyla Çin’in kamp tutsaklarını organ deposu olarak kullandığına dair iddialarında güçlenmesine yol açtığını, nitekim bizzat Organ ameliyatına dahil olan ve gözleri önünde vurulan mahkumlardan organlarını toplamaya zorlanan Doktor Enver Toti’nin ifadeleriyle Çin’in Uygurların iç organlarını zorla aldığı teyit edildiğini vurguladı.

Alenen İnsanlık Dışı Cinayet İşliyor…
Çin rejiminin Urumçi havaalanında ‘’Özel yolcular ve insan organları taşıma koridoru’’ adıyla yeşil uyarı tabelası ile Organ kaçakçılığı cinayetini alenen işlediğini, benzeri tabelanın 2006’dan beri İç Moğolistan olarak bildiğimiz Qinghay bölgesindeki havaalanında da bulunduğunu, bu tür koridorların Tibet ve Çinghay özellikle de Doğu Türkistan gibi işgal altındaki topraklarda aktif olması uluslararası toplumda tartışılmaya yol açtığının altını çizdi.

Çin komünist rejiminin bu cinayeti küresel çapta sürdürmeye çalıştığını, daha 9 Aralık 2022 tarihinde 6. Çin-Uluslararası Organ Bağışı Konferansı (CIODC) ile "Bir Kuşak Bir Yol" Organ Bağışı ve Nakli Uluslararası İşbirliği ve Kalkınma Forumu çevrimiçi konferans düzenlediğini, Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” projesi kapsamında ülkeleri Organ cinayetine nasılda ortak etmek istediğini gün yüzüne çıkardı.

Çin Suçlamaları Yine Reddetti…
Kanada Kongresi ve Temsilciler Meclisi “İnsan Organ Ticareti Yasası S-223” onaylandıktan hemen sonra ilk tepki gösteren ülke şüphesizi Çin oldu.

Komünist parti sözcüleri, ülkesinde zorla organ toplama olayının hiç var olmadığını, BM uzmanlarının ise “iftira ve söylenti tellallığı” yapan birer “aktör” olduklarını söyledi. Bütün bu raporların Batı ve Çin karşıtı güçler tarafından uydurulan yalanlar olduğundan bahsederek suçu inkar etti.

 

1 Kaynak: https://www.theglobeandmail.com/politics/article-canada-passes-anti-organ-trafficking-bill-and-pro-tibet-motion/

2 Kaynak: https://youtu.be/H8dEBKT7BG

3 Kaynak: https://www.facebook.com/arslan.hidayat.12/videos/348938685796914/?mibextid=v7YzmG

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.