Drone ile bilinmeyen sıvılar sıkılıyor

Drone ile bilinmeyen sıvılar sıkılıyor

Muhammed Ali ATAYURT' yazdı.

Çin, insanların üzerine Dronelar ile bilinmeyen sıvılar sıkılıyor

Efendim?

Biz bunu daha önce Doğu Türkistan’da yaşandı diye biliyorduk. İşgalci Rejim güçlerinin pandemi bahanesiyle Doğu Türkistan’da bilinmeyen bir tür deney gerçekleştirmekte olduğunu ve bunu yaparken gelişmiş teknolojiler kullandığını çok sayıda rapor ve suçüstü olarak görüntü kayıtlarıyla yakalamıştık.

Nihayet geçen ay bir Çinli Twitter hesabı tarafından yapılan paylaşımda Çin’de insanların üzerine dronlar ile bilinmeyen sıvılar sıkıldığını gösteren görseller dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

Olayları biraz başa saralım…

Daha öncede Doğu Türkistan’ın Hoten-Guma ve Artuş, daha birçok şehirlerinde benzeri Drone olayları yaşandığı açık kaynaklardan elde edilen görüntü kayıtlarıyla ayyuka çıkmıştı.

Sistematik soykırımı meşru bir zeminde ilerletmek isteyen rejim hükümeti, 4 Ağustos Gulca, ardından 10 Ağustos Urumçi, 15 Eylül Turfan 12 Ekim Korla, 20 Kasım Kaşgar ve Hoten başta olmak üzere son 4 ayı aşkın süredir Doğu Türkistan’da sokağa çıkma yasağı ilan ederek insanları açlığa mahkum etti.

Bu süre zarfında halık evde bunalımdan balkon veya çatıya çıkıp komşularla hasbıhal ederek stres atmaya çalışırken bölge yönetimi, 25 ağustos 5 eylül tarihleri arasında günlerce Dronlar ile gözetimi arttıracağını duyurdu. Ve nihayet kimse dışarı çıkmadı. Uygurlar çok uysal, çok sakinlerdi. Evinde açlıktan ölenlerin cesedine ulaşıldı, pencereden aşağı atlayarak canına kıyanlar da oldu. Ama kimse iktidara karşı gelmedi. Gelemez de…

Peki ya neden? Halk neden bu kadar sakinleşti?

Bu hususta Doğu Türkistanlılar üzerinde çeşitli kimyasal deneyler gerçekleştiren rejim hükümetinin, Droneleri kullanmak suratıyla Uygur Türkleri üzerinde bilinmeyen bir tür sıvı püskürterek (Solunum yoluyla enjekte edilen sakinleştirici) deney gerçekleştirmiş, Her seferinde başarı elde ettiği gibi, Doğu Türkistan’da testi geçen deneyleri, Çin’de ayaklanan vatandaşların öfkesini bastırmak için aynı yöntemlerle Çinlilerin üzerinde uygulamış olma ihtimaline dikkatinizi çekmek isterim.

Uygurlar sakin, Çinliler neden öfkeli? 

Çin rejimi, pandeminin başından beri radikal önlemlerle sıkı kapanma uygulayan ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Farklı analistler Çin’deki kapanmaları özelliklede Şangay gibi liman şehrin kapatılmasını BATI ile olan güç kavgasında küresel tedarik zincirini etkilemek için taktik uyguladığını söylese de, halkın uzun süre evlerine zorla dışarıdan kapatılması sonucu Çin’de büyük ayaklanmalar meydana geldi.

Çin rejiminin “sıfır Covid” bahanesiyle yürüttüğü sözde salgın önlemleri kapsamında Doğu Türkistan'daki Müslümanların kapılarını kapatarak halkı aç bırakma ve kasten öldürme eğilimlerinin 24 kasım gecesi Urumçi'de yol açtığı yangın faciasında 190’a yakın kişi hayatını kaybetti.

Sonuç olarak Doğu Türkistan’ın Hoten, Aksu, Kaşgar, Korla ve Gulca başta olmak üzere farklı şehirlerde, dahası bütün Çin’de karantina karşıtı eylemler baş gösterdi. Her ne kadar Doğu Türkistan’daki gösteriler, Çin polis güçlerinin sert müdahalesi ve keyfi tutuklamalarla bastırılmış olsa da, kendi akıbetlerinin Uygurlara benzemesinden korkan Çinliler, yerel hükümet binaları önünde rejime karşı direndiler.

Çin karşıtı gösteriler sadece Doğu Türkistan ve Çin’de değil, tüm dünyada yankı buldu. Başta Türkiye olmak üzere ABD, Avustralya, Belçika, Hollanda, İsveç, Norveç ve Japonya’da yaşayan Doğu Türkistanlılar ve yerli halk, rejimin bitmek bilmeyen soykırımını protesto etti. Türkiye’de ise 9 aralık Cuma namazı sonrası Çin’in Doğu Türkistan’daki zulümlerini 77 ilde Müslümanlar hep bir ağızdan zalime “Soykırımı durdur” diye haykırdı.

Dronlar İle Bilinmeyen Sıvılar Sıkılıyor…
Protestolar devam ederken, 29 Kasım 2022 tarihinde protestolar sırasında çekildiği iddia edilen birçok fotoğraf sosyal medyada dolaşıma girdi. Bunlardan birisi de Çin hükümetinin insanların üzerine dronelar ile bilinmeyen sıvılar sıktığı iddiaları ve buna kanıt olarak gösterilen videolardı. Söz konusu videoda dronların bir sıvı püskürttüğü çok net görülüyor.

Aslında Çin’de pandeminin başından beri dronelar aktif bir şekilde kullanılıyor ve birçok platforma göre Çin’in Covid-19 pandemisini görece iyi şekilde geçirmesinde dronelar büyük rol oynadı. Buna dair makaleler 2020 yılında dahi bulunabiliyor, yani Çin uzun zamandır droneları Covid-19’a karşı kullanmaktaydı. Burada atlamamamız gereken detay, bunun daha önce uzun vadeli kapanış için hazırlık sürecinde Doğu Türkistan’da denenerek testi geçtikten sonra Çin’de uygulamaya konulmuş olması.

Nitekim Mayıs 2019 Urumçi Şehirli Trafik müdürlüğü bir bildiri ilan ederek Şehir içi trafiğinin daha iyi izlenmesi ve olası kaza ve benzeri problemlerin anında çözüme kavuşturulması açısından doğrudan merkeze bağlı Drone Polisler adını verdiği insansız hava araçlarını kullanılacağını açıklamıştı.

Lafın kısası, Çin bu tür teknolojik aletleri ile devasa hapishaneye dönüştürdüğü Doğu Türkistan’da insanları daha kapsamlı bir şekilde gözetlemeye ve kontrol altında tutmaya, çeşitli deneylerde kobay olarak kullanmaya çalışıyor.

 

1 Kaynak: https://www.dogrulukpayi.com/Page/Detail/dogruluk-kontrolu/cin-de-insanlarin-uzerine-dronelar-ile-bilinmeyen-sivilar-mi-sikiliyor?amp=1

2 Kaynak: https://turkistanpress.com/page/balkon-ve-catiya-cikmak-yasak/4931

3 Kaynak: https://www.facebook.com/zaomure.dawuti/videos/1078658399522188/

4 Kaynak: https://twitter.com/ezuzu6/status/1607566448762949632?s=46&t=NDB6UoYTKFv6HtI43-zbcA

5 Kaynak: https://twitter.com/maliatayurt/status/1572600939743420419?s=46&t=NDB6UoYTKFv6HtI43-zbcA

6 Kaynak: https://turkistanpress.com/page/uygurlar-bundan-sonra-droneler-ile-gozetlenecek/549

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.