Deprem felaketinde Çin, Türk halkını nasıl kandırdı? | Makale

Deprem felaketinde Çin, Türk halkını nasıl kandırdı? | Makale

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili ciddi şekilde etkileyen iki depremin ardından dünyanın pek çok ülkesi afet yardımı, depremzedeler için çok sayıda uzman arama kurtarma ekipleri, sağlık personelleri ve acil ihtiyaç ekipmanları gönderdi.

Bunların arasında Çin’de önü arkası toplam 280 kişi kadar kurtarma ekibi gönderdi, ancak birkaç gün süren kurtarma operasyonları sırasında tüm Çinli ekip, insanları kurtarmaktan ziyade Çin’i ön plana çıkarmaktan başka bir şey yapmadı.

Arap gazeteci araştırmacı Sabır Meşhur ’un “Deprem felaketinde Çin, Türk halkını nasıl kandırdı? “ başlıklı analiz programındaki bulgulara göre, ilk Çin Kurtarma ekipleri 8 Şubat'ta Hatay'a geldi.

Ancak gelenler Hong Kong ekibiydi ve depremden henüz 48 saat geçmiş, enkaz altındaki insanlar saniyeler sayarak ölümle pençeleşen böylesine acil durumda, 3-4 saat dinlenip can kurtarmaya koşmak yerine, Çin anakarasından gelecek ekibi bekleyeceğini söyleyerek 24 saat Hatay limanında kaldı. 

Çin'den gelen diğer ekip 9 Şubat Hatay’a intikal etti ve yine derhal can kurtarmaya gitmek yerine limanda bir güzel dizilip “Hong Kong ve Çin kurtarma ekibi yan yana” pozu vererek Çin ulusal marşı eşliğinde bayrak çıkarma töreni düzenledi.

Neler Oluyor? Ne bu tören yahu… Türkiye işgal mi edildi?.

Bu sefer Çinli ekipler, Pekin’den gelecek emri beklerken, Hong Kong halkından birçoğu sosyal medyadan tepki göstererek, “her dakikanın önemli olduğu felaket bölgesinde Çin bayrak çekme törenine bağlı kalmak ve Hong Kongluları Çin bayrağı çekmeye seferber etmek neyin nesidir?” şeklinde Hong Kong yönetimini suçladı.

Hatta deprem bölgesine ilk ulaşan diğer ülke kurtarma ekipleri gibi canla başla çalışan Tayvan kurtarma ekiplerini de “Çin tarafı” olarak lanse etmeye çalışmaları, bölgedeki halkın öfkesini uyandırmakla kalmadı, Tayvanlı yetkilileri de kızdırdı. “Çin'in Tayvan'dan gönderilen kurtarma görevlilerini kendi ekibiymiş gibi gösterme çabalarını protesto ediyoruz” açıklaması geldi.

Nihayet 10 Şubat kurtarma çalışmalarını anca başlayabilen Çinli ekipler, Çin dışında hiçbir devletin yapmadığı bir şeye imza atarak, gittikleri her yerde harabelerin üzerine bayraklarını çekmek ve Show yapmak, Fotoğraf Çekilmekle meşgul oldu. Ancak Çinlilerin enkaz üzerine Çin bayrağı dikmesi, hele Türk bayrağından yükseğe konumlandırması Türk halkı tarafından protesto edildi. Sosyal medya üzerinden bu ahlaksızlığa “dur” çağrıları yaptı.

Hatırlarsınız 8 şubat Çinli ekiple birlikte gelen Çin ulusal kanalından gazeteci kılığındaki provokatörler Türk hükümeti aleyhine konuşması karşılığında depremzedelere para teklif ettiği sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Bu da yetmezmiş gibi, Kuzey İrlanda Kenti Belfast'ta Çin'in Başkonsolosu olan Zhang Meifang isimli kadın, Twitter paylaşımında, "Çin'in Türkiye'de inşa ettiği köprü, depremi atlattı" yazdı. Meifang, paylaşımının sonuna da, "Çin teknolojisi" yazdı. Yalanı ortaya çıkınca pişkin pişkin paylaşımını silmek zorunda kaldı.

Dahası Türkiye’de insanlar enkaz altında ölürken algısını başka yöne çekmeye çalışan Türk medyasının “Enkazda Kuran bulan Çinli Müslüman oldu" şeklindeki haberi yalan çıktı.  

Türkiye’de Türkçe yayın yapan pek çok medya kanalı var. Ancak büyük çoğunluğunun ipi yabancıların elinde ve bunlar Türk gençliğinin yoğunlaştığı sosyal maceraları işgal etmiş durumda. Gençlerin algılarını değiştirmeye ve yönlendirmeye çalışıyorlar. Çin’in gerçek yüzünü görmezden gelen bu Komünist, emperyalist güçler, Çin'in bu gibi yalan propagandasını yaymasına hizmet ediyorlar.

Çin’i adeta “ Kurtarıcı”, “Melek” olarak lanse ettiler.

Oysa Kurtarma ve Bağış faaliyetlerinde en büyük çaba sarf eden Çinli veya Yunanlar değildi. Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt, Sudan, Cezayir, Pakistan, Endonezya ve daha nice Müslüman ülkeler ekip gönderdi. Hatta Cezayir’in Deprem felaketi için tek başına bağışladığı nakit miktar, tüm Avrupa ülkelerininki ile neredeyse eşitti. Ya Çin işgali altındaki Doğu Türkistanlılar, kendi acılarını unutarak depremzede kardeşlerinin YARDIMINA koştu. İlk günden beri sahaya 500’den fazla “Arama Kurtarma ve Yardım” ekibi gönderdi, dünyanın dört bir tarafında yaşayan Uygurlar toplamda 23.839.500 Lira bağışta bulundu. Ama ne yazık ki bunların hiçbiri doğru dürüst medyaya yansımadı.

  

Kaynak: https://youtu.be/V0gmqfOXigc

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.