Çine karşı Milli İrade | Sesli Makale

Çine karşı Milli İrade | Sesli Makale

Çinli e-ticaret devi Alibaba, 2018 yılında Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformu Trendyol'un yaklaşık %75'ini 728 milyon dolara satın aldığını açıkladı. Çin virüsü (Covid-19) pandamı sürecini fırsat bilerek Türkiye’de de yatırımlarını arttıran Çinli Alibaba, 2021 yılı itibariyle 350 milyon dolar daha harcayarak Trendyol’daki payını % 86,5'e çıkardı.

Konuyla ilgili Türkiye'deki Doğu Türkistan savunucuları aktivistler, buradaki her ticaretin Çin'in Uygurlara yönelik soykırım politikasına katkıda bulunmuş olacağını hatırlatarak Türk halkını Trend yoldan alışveriş yaparak Çin zulmüne ortak olmaması noktasında uyarı yapıyor.

Çin, Uluslararası toplumda Doğu Türkistan’da 2016’dan beri 7 milyonun üzerinde masum insanın (işadamı, akademisyenler, bilim adamları, Din alimleri, sanatçılar ve sporcular) keyfi bir şekilde tutuklanarak alıkonulmasından ve onları köle işçiliğe zorlamasından sorumlu tutulduğu bir dönemde, elin gavuru tırnak içinde “çıkarları için” Yaptırımlarla Çin’i geri adım attırmaya çalışırken, (Çin’in baskısı ve hak ihlalleri hala zirvede o ayrı bir facia!) Ama Türk toplumunda İslami ve milli bir marka olduğu iddia edilen dev ticari müessesenin (Ülker) Soy ve din kardeşi olan Doğu Türkistanlıları katleden, eli kanlı, kardeş katili Çinlilerle ayni karede oturup konuşması, hele! Kendinden geçmiş ve mest bir şekilde Ticari değil siyasi bir çıkışta bulunması da ayrı bir hadise, “Çin’le aynı taraftayız” demesi gibi gereksiz ve talihsiz açıklamalar Türk toplumunda kabul edilebilir bir şey değil.

Daha evvelsi gün Çin radyosu CRI’nin röportajını kabul eden MADO dondurma kafelerinin sahibi Mehmet Sait Kanbur beyefendi, Uygur Türklerine soykırım yapan Çin’e şirin gözükeyim derken “İnsanın iki vatanı olur. Biri doğduğu bir de doyduğu yer. Ben bugün Çin’de doyuyorsam ben de Çinliyim.” deyiverdi. Biz bunu Anadolu’da; “Kopek doyduğu yeri yuva yapar!” biliyorduk…

Zaten geçmiş vukuatlarınızdan geçen ay Ankara Çukurambar şubenizde Doğu Türkistanlı Sivil Toplum Örgütlerinin basın açıklamasını “Çin’deki yatırımlarımız zarar görür” gerekçesiyle iptal etiğinizden iyi tanıyor bu millet sizi.

Çin hapsinde tutsak Uygur Şair; Abdukadir Celaleddin böyle insanları çok güzel anlatıyor.

Vatan’ın hududu, zekanız ve gayretinizin gelişmesine göre genişleyecektir.

Dar kafalı, Enaniyetçi adamların iç Vatan’ı da küçücük olur. Cahillik ve Namussuzluk iskencesinde kalanların yemek tabağı neredeyse, orayı Kendi vatanı olarak görür.

Onlar, Vatanı yemek tabağı ile ölçer.

Allah kendisine kurtuluş nasip etsin…

Olsun! soyunu satan bizden değildir!

Zaten, “Uygurların menfaatini hiçe sayan babamız olsa reddederiz ” diyen nice isimsiz Doğu Türkistan savunucuları, aralarında siyaset yapanlar, yazarlar, gazeteciler, Ünlü isimler ve tanınır hesaplar da dahil sosyal medyada Boykot çağrısı yaparak bu millet sizi reddetti.

Ünlü Sanatçı sayın Demet Akalın’dan “Ulan bi dondurmanı yerdim zıkkım olsun daha yersem! #mado” paylaşımı geldi.

Ardı ardına; “Bu saatten sonra Mado’ya giden suça ortaktır.”,

“Mado’da yeme soydaş, buyur soframıza Kaşgar’da ye!”,

“Mado benim için bitmiştir.”,

“Dükkanın adını Mao Yap!

Mado'ya gitmiyoruz! gibi milyonlarca boykot paylaşımlarıyla bu millet size gereken cevabı verdi. 

Aslında bu savunma, sırf Türk ve Müslüman oldukları için bu denli Zulme uğrayan soydaşları olması bir tarafa, Türkiye’deki Çin seviciliği ve kardeş kanı kokan Propagandalarına, Uygurların sırtından kazandıkları paralarla adını ticaret deyip Türkiye’ye yayılmacı politikalarına indirilen ağır darbeydi. Çin rezil oldu, Kendini Çinli sayanlar da!. Zulmü görmezden gelenler de kazanacağı 2 kuruş için soyundan vazgeçen biri olarak en çok eleştirilen, konuşulan gündem haline getirdi.

Bütün Çinlilere söylüyoruz… İsterse sizin milyon dolar yatırım yaptığınız dev Propaganda ordunuz olsun. İsterse bütün dünyadaki medya ve sosyal paylaşım sitelerini satın almış olun! Her yerde cılız çıkan seslerimizi dahi kesmeye çalışın! Doğu Türkistanlıların bu kadar savunulduğu yeni bir dünyada artık istediğiniz gibi at koşturamayacaksınız! Milli irademizi asla kıramayacaksınız.

Doğu Türkistan meselesi Türklük meselesidir!, O topraklarda 35 Milyon Müslüman’a zulüm uygulanıyor. Ümmet meselesidir!, İnsanlar kısırlaştırılıyor. Sistematik soykırım ve insanlığa karşı suç işleniyor! Bu bir İnsanlık meselesidir.

Dün Twitter’da ansızın ortaya çıkarak Uygurları saran o Kalkan!, İşte o milli irade!, Çinliler üzerinden galip gelmiştir. Yani bu millet, Çinli yamyamların anlayacağı dille net olarak, “Doğu Türkistan meselesi Kırmızı çizgimizdir! kimse ihlal etmeye kalkmasın” mesajı vermiştir.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.