Çin kelime-i Tevhide Hakaret etti

Çin kelime-i Tevhide Hakaret etti

Son yıllarda Çin rejim yönetimi Doğu Türkistan'da İslam'ı ortadan kaldırmayı amaçlayan dine yönelik baskı ve uzaklaştırma, inkar ettirme, her türlü hakaret girişimlerini Uluslararası toplumda dini özgürlük savunucusu kılığına bürünerek suçu gizlemeye çalışıyor.

Oysa daha bir kaç gün önce, Çin kendi resmi medya kuruluşu olan Tanrıdağ ağı aracılıyla Çin komünist Parti (ÇKP) lideri Xi jinping’in, sözde "Xinjiang Hükümeti genel sekreteri Chen Quanguo başkanlığındaki  kukla yetkililerden Erkin Tuniyaz vb. kadronun katılımıyla Daimi Komite'yi uzun bir toplantıya çağırdığı, burada Xi’nin “İslam dinini sosyalizme uyarlama” yani Dini Çinlileştirme vurgusu yaptığını duyurdu.

Bu aslında Xi’nin din düşmanlığı politikasının açıkça bir itirafıdır.

Çin, önceki 13. beş yıllık planı kapsamında 2018-2022 yılları arasında uygulamaya konan beş yıllık plan projelerinde Doğu Türkistan'da acımasız baskıcı politikalar yürüttü. Hala da sistematik Soykırım uygulanıyor. 2016’dan hesaplarsak bile, yine Çin verilerine dayanarak 7 milyondan fazla insan, sırf dini inancı yüzünden “aşırıcılık” yaftasıyla “düşük profilli vatandaş” statüsünde toplama kamplarına hapsediliyor.

Sonuç olarak, 16.000'den fazla cami yıkıldı (uydu görüntüleriyle sabittir), veya restorasyon bahanesiyle kapatıldı. Bazıları İçki evi, Bar, Müze, Turizm merkezi, Tuvalet (Çinli turistler için hacet gidermelerine tahsis edilen milli tarz ‘hela’ ) dahi yapılan, ahır ve depo, tekstil atölyesine dönüştürülen camiler de var!.

Sakal, bıyık, uzun elbise, başörtüsü yasak! Binlerce Din adamı ve talebe şehit edildi. Bir çoğu da Hapsedildi ya da ortadan kayboldu.

Namaz, Oruç, Zekat, Hac ve en basiti ‘Essalamu Aleykum’ denmesini bile “yasa dışı dini faaliyet” kabul eden bir sistemden bahsediyorum.

Cezaevleri ve toplama kampları dışında yaşayan Doğu Türkistan halkının, tüm dini faaliyetleri veya normal hayatı 7/24 gözetim kameralarıyla izleniyor. “Kardeş aile” politikası diye her evde bir Çinli memur hane halkını izliyor ve rapor ediyor. Tüm  bunları yapan Çinli işgalciler, her fırsatta "İslam'ın Çinlileşmesi"ne daha fazla vurgu yaparak, İslam dinine karşı adeta savaş açmış vaziyettedir.

Hatırlayın! 12 aralık sosyal medyada büyük tepki çeken bir video ortaya çıktı. Kamp tanıklarından Zumret Davut hanım tarafından paylaşılan Görüntüde, Çin’in Shandong kasabasında bir lokantanın zeminine müşteriler tarafından çiğnenmesi için üzerinde “Kelime-i Tevhid” yazılı seramik döşenmiş.

Bu nedir Allah aşkına!
Çin’in Müslümanların gözünün içine baka baka Müslüman katletmesi, Cami yıkması, İbadeti yasaklaması ve İslam dinini resmen ayaklar altına almasına seyirci mi kalacağız?

Çin’e daha ne kadar müsamaha göstereceğiz?

İşgal edilen Doğu Türkistan’da Müslümanlara yapılan eziyet ve zulmün, ortada bırakılan masum yetimlerin, dul kadınların, sudan bahanelerle şehit edilen nice aziz hayatların hesabı sorulmayacak mı?  

Açıkçası bu konuyla ilgili her bir Müslüman! elinden gelen tepkiyi göstermeli arkadaş!

Mesela; ben bir gazeteci olarak, yarın (16 Aralık) akşam saat 18:10’a Yazar, İFAM kurucu başkanı Dr. İhsan Şenocak Hocaefendiyi Özel Sohbet Programımıza davet ettim. Çin’in din düşmanlığı üzerine topluma gerçekleri anlatacağız.

Buyurun! Siz de bize katılın. Hiç olmazsa bu tür çalışmaları yayın, Doğu Türkistanlıların sesine ses olun.

Allah sizden razı olsun.

Muhammed Ali ATAYURT- Türkistan Press
Kaynak: 
https://twitter.com/ihsansenocak/status/1470017152971378697?s=20
https://twitter.com/eastturkistan33/status/1471127518203817986?s=20

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.