Çin'in ''Sıfır Virüs'' Yalanı Halk Ayaklanması İle İfşa Oldu

Çin'in ''Sıfır Virüs'' Yalanı Halk Ayaklanması İle İfşa Oldu

İlk ayaklanma Çin Virüsü Covid-19 un çıkış merkezi olan Çin’in Hubei eyaleti ile Jiangxi eyaletini bir birine bağlayan Daula Nehri köprüsü üzerinde 25 Martta meydana geldi.

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan Kentinde başlayan ve bütün dünyaya yayılan Çin Virüsü Covid-19 sonrası Çin’in bir çok büyük kenti karantina altına alinmiş ve çökmekte olduğu ekonomisini kurtarmak için aylar sonra ''SIFIR VİRÜS'' yalanını ortaya atarak, halkın tekrar fabrikalara dönmesi için motive etmeye çalışılmıştı.

Bu kapsamda virüslü olmayan Çin vatandaşlarına yeşil seyahat kartı düzenlemesi hayata geçirilmişti.


Yeşil karta sahip olanların başkent Pekin dışındaki bütün şehirlere çalışma ziyaretinde bulanabileceği ve Pekin dişindeki bütün eyaletler arasında geçiş sağlayabileceği duyurulmuştu.

Çin Virüsü Covid-19 un çıkış merkezi olan Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhen başta olmak üzere bir çok şehrinden yeşil karta sahip olanların Jiangxi eyaletine geçmek istemsi, ama Jiangxi eyaleti polisleri ve halklarının Hubeililerin eyalete girmesine engel olması ile iki taraf ortasında çatışma yaşandı.


Olay yerine gelen Hubei eyaleti polis genel müdürü yeşil kart sahiplerinin geçişleri yasayla garanti altında olduğunu anlatmaya çalışınca, Jiangxi halkı tarafından linç edildi ve tutuklandı. Hubei eyaleti polis genel müdürünün linç edilmesi ve tutuklanmasına Jiangxi eyeleti polisleri de destek verdi. ''SIFIR VİRÜS'' yalanına inanmadıklarını, gerçi virüsün neden olduğu gizli tutulsa da, hala eyalette ölümler ve hastalıkların devam etmekte olduğunu, eğer gerçekten Çin'de ''SIFIR VİRÜS'' söz konusu olsaydı, yeşil kart sahiplerinin Pekin'e girmesi yasaklanmaması gerektiğini ve Başkent pekinin hala gerişe yasak olması Hükumetin ''SIFIR VİRÜS'' yalanın en açık kanıtı olduğunu savundu.

Bu engellemeye karşı Hubei eyaleti halkı ayaklanarak köprüye hucum etti. Jiangxi eyaleti polisleri,yerel yöneticileri ve halkı de engellemeyi destekleyerek köprüye yürüdü.

Böylece iki eyalet halkı ve Polisleri karşı karşıya geldi. iki eyalet ortasında yüz binlerce insanlardan edata bir set uluştu ve çatışmalar devam ediyor. Diğer tarafta geçmeye direnen Wuhan halkı ve polisleri ”WUHAN GAYRET ET” sloganları atmaya başladı.

Hükumet tarafından yapılan anonslarda ise cin virüsün hale yayılma tehlikesi yüksek olduğu ve insanların bu şekilde bir araya toplanmasının bu tehlikeyi daha da arttıracağı duyuruluyor.

Bu olay Çin' hükumetinin eyaletler üzerindeki merkezi otoritesini kaybetmesi olarak yorumlanırken, yapılan anonslar ise, Çin hükumetinin ''SIFIR VİRÜS'' yalanını ifşa ettiği gibi, vaka sayısı yalanı, ölüm sayısı yalanı, iyileşenler sayısı yalanı ve salgın konusunda dünyayı erken uyarma yalanlarının da tekrar sorgulanmasına neden oldu.


ÇKP askeri diktatörlüğü her ne kadar Çin Virüsü Covid-19’u yendiğini iddia etse de 15 milyona yakın kaybolan telefon abonesinin 10 milyona yakının öldüğü ve 5 milyona yakının kayıp olduğuna dair soru işaretler hala aydınlatılmış değildir.

Kaynak:ajanscyprus.com
Yazar:Miekamil Kaşgarlı

Yazar
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.