Çin Devlet Başkanı Şi ve eşi Peng kurban mı edilecek?!

Çin Devlet Başkanı Şi ve eşi Peng kurban mı edilecek?!

Uluslararası kamuoyunda Çin'i virüsün sorumluluğundan kurtarmak için tarihte eşi benzeri görülmemiş mağduriyet edebiyatı yaratılmaya çalışıldığı ve bunun için kurban olarak devlet başkanı Şi Cinping ve pop star eşi Peng Liyuan'ın seçildiği iddia ediliyor.

İddiaya göre, Şi Cinping haftalardır tutuklu bulunuyor ve 1 aydır eşi Peng Liyuan ile de görüştürülmüyor. CKP nin resmi gazetelerinde her gün manşetlerde fotoğrafı ile birlikte konuşmaları yayınlanan Şi Cinping'ın artık tam iki haftadır hiç bir resmi gazetenin ön sayfasında fotoğrafının yayınlanmıyor oluşu bunun işareti olarak gösteriliyor.

Son haftalarda Tayvan tv leri ve tanınan Çinli Muhalif aktivistler Çin'de gizli bir Askeri darbe gerçekleşmiş olma ihtimalinden sıklıkla bahsediyordu.

Bugün aktarılan bilgelere göre, Çin virüsü corona'nın Çin'in Vuhan kentindeki Viroloji Enstitüsü laboratuvarında geliştirildiğini dünya kamuoyundan gizleyebilmek için yaklaşık 2 aya kadar süren örtbas etme ve kanıt temizleme girişimlerinin beklenen sonucu verme şansının düşük olduğuna dair endişeler zirve yaptı.

ÇKP nin derin devlet yapılanması üst düzey yetkilileri arasında yapılan görüşmede, Çin'in dünyaya İhraç ettiği bu virüs, çok sayıda gelişmiş ülkelerin Cumhurbaşkanları, Başbakanları, milletvekilleri ve devlet adamlarına kadar bulaşmışken, bu virüsün ihracatçısı olan Çin’in üst düzey ve dahi orta düzey hiçbir yöneticisine bulaşmaması, Çin’e yönelik şüphelerin artmasına neden olduğu konuşuldu.

Üstelik Salgın öncesi yayınlanan virüs ile ilgili bilimsel makaleler, belgesel, haber ve görseller gerçi silinmiş olsa dahi bunlardan bazılarının bir şekilde bazı ülke biyolojik istihbarat veri tabanında ortaya çıkmaya başlaması Çin yetkilileri arasında panik yarattığı ve dolayısıyla Şi Cinping ve eşi Peng Liyuan'ı virüs kurbanı seçme kararı aldığı iddia edildi.

İddiaya göre, böylece hem bütün sorumluluk Şi Cinping'ın üstüne atılacak ve ÇKP temize çıkarılacak, hem de Şi Cinping ve eşi Peng Liyuan'ın virüse yakalanarak öldüğü haberi ile ikinci mağdur edebiyatı yapılacak ve Çin'in virüs konusundaki güvenirliği korunulacak.

First lady Peng Liyuan kim ve neden 1 aydır rehin tutuluyor?
Aynı zamanda Çin ordusunda general rütbesi de bulanan Peng Liyuan, Çin’in in resmi televizyon kanalı CCTV da vatanseverlik şarkıları ilen tanınan bir şarkıcıdır. En ünlü şarkıları ise,‘’Köyüm, Çomulungma’’ (Tibetteki Everest) Dağı, ‘’Umut Ovaları’’ …. Vs.

Peng Liyuan ÇKP için en özel günlerde askeri üniforması ile müzisyenler, dansçılar ve akrobatlardan oluşan dev kadrosuyla sahneye çıkar, Çin Komünist Partisi'ni yücelten şarkılar söylüyordu. Peng'in kariyeri aslında her Çinli kadın gibi 18'inde bir asker olarak başladı. Önce sıradan bir askerdi. Ancak güçlü sesi, Çin ordusunda askerlerin moralini yerine getirilmek üzere kullanılmaya başlayınca, güler yüzlü Peng bir anda ordunun ve ülkenin ulusal sesi oldu ve general rütbesine kadar yükseldi.

İlk kez CCTV'nin 1982 Yeni Yıl Galası'nda "Umut Ovaları" isimli şarkıyı söyleyen Peng, Çin halkının kalbini kazanmıştı. Peng'in giderek artan ünü, onu her ülkede olduğu gibi siyasetin güçlü isimleriyle derin ilişkilere itti. Arkadaş çevresi onu Şi ile tanıştırdı. Şi Cinping'in yeni devlet başkanı olmasında asker pop star karısının büyük rolü olduğu de herkesce biliniyor. Çünkü ‘’mağara çocuğu’’ (mağara evinde doğmuş ve orada büyümüş) olarak da bilenen Şi eşinin siyasi çevre içeresindeki derin ilişkisi sayesinde zirvelere tırmanabilmişti.

Aslında Şi Çinping, ilk evliliğini Çin'in İngiltere eski büyükelçisinin kızı Ke Lingling ile yapmış Ancak birkaç yıl sonra boşanmışlardı. Peng’ın siyasi çevredeki etkisi Şi için vazgeçilmez büyük bir fırsattı. Onunla tanışmayı başardıktan sonra hemen evlenmeye karar verdi. Ancak Peng'in ailesinin bu ilişkiye onay vermesi kolay olmadı. Şi’nin çok tehlikeli siyasetçi olduğunu düşünen Peng'in ailesi, evliliğe mani olmaya çalışsa da Şi’in her fırsatta mütevazı görünme becerisi sayısında evlenmelerine ikna olmuştu. Böylece çift, 1 Eylül 1987'de evlendi.

Peng'in Pekin'de devam eden sahne hayatı, Fujian bölgesinde yaşayan Şi ile zaman zaman ayrı hayatlar sürmelerine neden oldu, Peng Liyuan, Şi Cinping ile evlendikten sonra Profesyonel müzik kariyerini, eşinin siyasette ilerleyişi ve Pekin'de yer edinebilmesi için kullandı. sonunda, 2008'e, Şi'nin Çin Devlet Başkan Yardımcısı olarak atanmasını sağlamakla kalmadı, hatta Kasım 2012 de Çin devlet başkanı ve Çin Komünist Partisi'nin merkez komitesi genel sekreteri aynı zamanda Çinin süresiz, ebedi lideri olma ünvanına da kavuşturdu.

Ülkesinde hâlâ en sevilen pop şarkıcılarından biri olan, güler yüzlü Peng Liyuan’ın askerler ve siyasi üst düzey yetkililer arasındaki karşı konulmaz ağırlığından dolayı; Çin derin devletinin planlarını bozma olasılığına karşın 1 aydır rehin tutulduğu ileri sürülüyor.
Bunlar Çinli tanınan muhaliflerin iddialarıdır. bekleyip görelim. dünyada eşi benzeri görülmemiş böyle bir darbe gerçekten yapılacak mi?

Kaynak:ajanscyprus.com
Yazar:Kaşgarlı Mete Han
Kaşgarlı Mete Han

Kaşgarlı Mete Han

Yazar
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.