2023 Yılının Doğu Türkistan Özeti!

2023 Yılının Doğu Türkistan Özeti!

Dünya yeni bir yıla girerken, Çin'in işgal altındaki Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türkleri 2023 yılında daha fazla baskı, daha fazla asimilasyon ve daha fazla soykırıma maruz kaldı. İşte 2023 yılında Doğu Türkistan'da neler yaşandığını okuyucularımız için derledik.

Yerel kaynaklardan alınan birligilerde, 2 Ocak 2023 tarihinde, Uygur Türklerinin kahramanlık öykülerini ve milli değerlerini yazıya döken ünlü Uygur Türkü Şair Abdulla Savut'un yıllardır toplama kampında işkence çektiği ve Savut'un toplama kampından çıktıktan kısa bir süre sonra 72 yaşında hayatını kaybettiği öğrenildi.

Çin insan aklına durgunluk veren diğer bir olay ise 17 Ocak 2023 tarihinde yaşandı. Elde edilen bilgilerde, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin organlarını Arap devletlerine helal organ olarak sattığı öğrenildi.

Çin yönetimi 2023 yılında bir yandan Doğu Türkistan'daki halka soykırım uygurlarken, diğer yandan yurt dışında yaşayan Uygur Türklerini muhbirliğe zorladı. Çin istihbaratının, Türkiye'deki Uygur Türklerini aileleriyle tehdit ederek güya "tehlikeli" gördükleri Uygur Türkleri aleyhinde ajanlık yapmaya zorladığı öğrenildi.

Çin 2023 yılında yine geçmiş yıllar olduğu gibi hiçbir gerekçe olmaksızın Uygur edebiyatının önemli isimlerini hapse atılmaya devam etti. Bilgilere göre, Çağdaş Uygur edebiyatının öncüsü, Şinciang Pedagoji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdülkadir Celalettin, Çin yönetimince hukuksuz bir şekilde 21 Ocak 2018’de Çin toplama kamplarına alınmıştı. 2019’da ise müebbet hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

İslam düşmanlığı ile bilinen Çin yönetimi 2023 yılında İslam Dini karşı politikasını sürdü. RFA'ya göre, Çin'in Doğu Türkistan'ın Karayaağaç kasabasındaki üretim tesisinde namaz kıldığı gerekçesi ile uzun zaman önce kocasını kaybeden iki çocuk annesi Halidem Kurban'ın 18 hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA ŞUBAT AYINDA YAŞANANLAR
Doğu Türkistan'daki insan hak ihlalleri 2023 yılında artarak devam etti. 14 Şubat 2023 tarihinde, Doğu Türkistan'da yaşanmakta olan zulme dair birçok etkili rapor yayımlayarak; Uygur soykırımını dünyaya tanıtan Alman araştırmacı Adrian Zenz önemli bilgiler paylaştı. Bu bağlama Çin'in, Doğu Türkistan'da inşa ettiği toplama kamplarında tuttuğu 5 milyon kayıt ve 730 bin Uygur Türkünün profilini içeren veritabanı oluşturduğu öğrenildi.

Öte yandan Çin'in yeni planı ifşa oldu. Washington merkezli Uygur İnsan Hakları Projesi'nin (UHRP) konuyla ilgili yeni yayımladığı raporununa göre, Doğu Türkistan'da Çin'in atadığı yerel makamların bölgedeki Uygur Türkü kadınları, Han Çinlisi erkeklerle görücü usulü evliliğe zorladığı, mali teşvikler ve şantaj kullandığı öğrenildi.
Ayrıca Çin Uygur Türklerini bu sene de tehdit olarak görmeye devam etti. Çin hükümetinin, kendisine bağlı Merkezi Halk Yayın İstasyonunda çalıştırdığı Çin Ulusal Radyosu Uygur Departmanı spikeri ve muhabiri Uygur Türkü Mehmetcan Abdullah'ı tam 13 yıldır hapiste tuttuğu bilgisine ulaşıldı.

Açık hapishaneye çevrilen Doğu Türkistan'da 23 Şubat 2023 tarihinde halk, korkunç bir depremle karşı karşıya kaldı. Tacikistan'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem, Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinde güçlü bir şekilde hissedildiği öğrenildi.

Çin istihbaratı 2023 yılında Türkiye'de yaşayan Uygur Türklerini şantaj yapmakla kalmadı. Çin yönetimi Birleşik Krallık'ta yaşayan bazı Uygur Türklerini aylık 8 bin dolar maaş karşılığı casus olmaya zorladığı öğrenildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA MART AYINDA YAŞANANLAR
2023 yılında yurt dışında Doğu Türkistan'da yaşananları belge ve şahitleri dünyaya duyurmaya çalışan Dünya Uygur Kurultayı, insan haklarına katkıları ve Çin hükumetinin Doğu Türkistan'da işlediği Uygur Soykırımı'nı uluslararası kamuoyuna taşıma çabaları dolayısıyla, Kanadalı milletvekilleri ve Norveç Genç Özgürlük Partisi lideri tarafından 2023 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Öte yandan Çin 2023 yılında Uygur ve diğer Türk topluluklarına karşı yürüttüğü asimilasyon poltikasında hız kazandı. Bu kapsamda Doğu Türkistan'ın sınır bölgesi olan Taşkorgan ilçesinde yaşayan Uygur Türkleri ve Tacikler, Çinli polis ve asker eşliğinde zorla bayrak töreninde tutulduğu öğrenildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA NİSAN AYINDA YAŞANANLAR
 Doğu Türkistan'ın Kuçar şehrindeki içi tamamen boşaltılmış olan turizm mekanına çevrilen tarihi Kuçar Camisi'nde dansöz oyanatarak reklam filmi çekildiği öğrenildi.

Öte yandan Çin hükumetinin İslam düşmanlığı 2023 yılın da artarak devam etti. Türk İslam devletlerinin, Çin'in İslam düşmanlığına karşı sessizliği Çin'e fırsat verdi. Çin merkezli sosyal medya hesaplarında, Çinlilerin Kelime-i Şehadet ve ayetlerin yer aldığı işlemeleri fayans yaptığı ve ayaklar altına aldığı öğrenildi.

Yerel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Çin'in Uygur Türkü akademisyenlere karşı uyguladığı baskı, 2023 yılında da artarak devam etti. Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrinde Çin yönetimince kurulan üniversitede çalışan, Çağdaş Uygur Türkçesi gibi 3 ciltli dev bilimsel eserin yazarı Uygur Türkü Prof. Dr. Arslan Abdulla, Çin toplama kampına gönderildiği öğrenildi.

2023 yılında Uygur Türklerini sevindiren tarihi bir olay da yaşandı. Japonya tarihinde ilk defa Uygur Türkü milletvekili seçildi. Japonya Danışman Meclisi (Sangiin) seçimlerinde Doğu Türkistan kökenli Uygur Türkü ve Liberal Demokrat Parti (LDP) adayı Arfiya Eri milletvekili seçildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA MAYIS AYINDA YAŞANANLAR
Otoriter yapısını teknoloji le güçlendiren Çin yönetimi 2023 yılında, Doğu Türkistan'daki baskı politikasına teknolojik yöntemlerini ekledi. Bu bağlamda elde edilen belgelerde, Çin güvenlik güçlerinin, Uygur Türklerinin cep telefonlarını "yasa dışı içerik bulundurma" bahanesiyle 11 milyon kez kontrol ettiği öğrenildi.

2023 yılında Çin yönetimi ayrıca, Çin Halk Siyasi Danışma Konseyi'nin sözde Xinjiang Komitesi, 17 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda bir dizi yeni karar aldı. Alınan kararların yanı sıra Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik asimilasyon politikasını yoğunlaştırmayı amaçlayan "Çin Ulusal Bilincinin Pekişmesi” kararı komite kararıyla mecliste kabul edildi.

Öte yandan Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da Türk İslam kültürünün izlerini taşıyan binlerce senelik camiler, Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından yıkdı. Elde edilen belgelerde, Kaşgar'daki kadim bir caminin bara çevrildiğini ispatlayan fotoğraflarına ulaşıldı. Yurtdışında yaşayan Uygur diasporası ise bu caminin Kaşgar Orda Aldi Camisi olduğunu bildirdi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA HAZİRAN AYINDA YAŞANANLAR
2023 yılı Çin'in Arapları satın aldığı bir yıl oldu. Çin'in davetiyle Doğu Türkistan'ı ziyaret eden Arap Birliği heyeti, bölgede Çin'in Doğu Türkistanlılara karşı uyguladığı etnik soykırım ve dini zulüm suçlamalarını reddetti.

Kadim tarihi ile Türk tarihinde önemli yeri olan Doğu Türkistan'da tarihe ışık tutan bir keşif yaşandı. Doğu Türkistan'ın Turfan Bölgesi'nin Yanghiy kentindeki antik bir mezarda 2 bin 700 yıl öncesine ait at eyeri bulundu.

Doğu Türkistan'da inşa edilen toplam kampları 2023 yılında birer ölüm fabrikasına dönüştü. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilerde, sözde yasa dışı dini faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 2019 senesinde Doğu Türkistan'ın tarihi şehri Kaşgar'a bağlı Maralbişi ilçesindeki Tumşuk toplama kampına atılan, 70 yaşındaki Haci Ahun ve 60 yaşlarındaki eşi Mehpiremhan'ın işkence ve deneylere dayanamayıp vefat ettiği öğrenildi.
Yine 2023 yılı Çin için, Doğu Türkistan'daki ulmü reddetmeye yönelik satın aldığı Arap yetkililerle dolu bir yıl oldu. Filistin Başkanı Mahmut Abbas Uygur Soykırımının insan hakları meselesi olmadığını, bu konuda Çin’i desteklediğini açıkladı.

Bütün bunlar yaşanırken Çin, Doğu Türkistan'da Uygur Türkü çocuklara karşı yürüttüğü asimilasyon politikasına hız verdi. Çin’in devlet denetimindeki Vangyi internet sitesinde, Doğu Türkistan'ın Gulca şehrindeki Çin Eğitim Biriminin, Pekin yönetiminden yüklü miktarda yatırım aldığı, Uygur Türkü çocukları birer Çinli olarak yetiştirmeyi amaçlayan çocuk toplama kamplarının sayısının yeni inşa edilecek olanlarla beraber 4 bine çıkacağı öğrenildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA TEMMUZ AYINDA YAŞANANLAR
Çin hükumeti 2023 yılında, Doğu Türkistan'daki toplama kamplarında binlerce akademisyeni öldürdü. Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrinde Çin güdümündeki sözde Xinjiang Üniversitesinde Tataristan Bilimler Akademisi'nin yabancı bir üyesi olan Prof. Dr. Abdulla Abbas'ın atıldığı Çin toplama kampında işkenceye maruz kalarak hayatını kaybettiği öğrenildi.

Ayrıca 2023 yılında Çin, bütün uluslararası baskılara rağmen Doğu Türkistan'daki soykırım politikasını arttırdı. Elde edilen bilgilerde, sözde "Xinjiang Halk Hükumeti" Güvenlik Bürosu, Pekin yönetiminin taleplerine binaen Doğu Türkistan genelinde Haziran ayından 30 Eylül 2023 tarihine kadar sürecek olan "Yaz Temizlik Operasyonu" nu duyurduğu öğrenildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA AĞUSTOS AYINDA YAŞANANLAR
Çin yönetimi 2023 yılında, Doğu Türkistan'daki baskı, soykırım ve asimilasyon politikalarını genişletti. Bu kapsamda, yurtdışında yaşayan Uygur Türkleri, Çin polisinin sosyal medya aracılığı ile yayımladığı video ile tehdit edildi. Küstah açıklamalar yapan Çin polisi, Uygur Türklerine geri dönmeleri için baskı yaptı.

Çin 2023 yılında ayrıca, Doğu Türkistan'daki İslam dini anlaşıyını ve öğrenimini etkileyecek yeni bir politikaya imza attı.  Çin yönetiminin Kur'an-ı Kerim'i Çinlilerin akıl hocası olarak adlandırılan Konfüçyüs'ün ideolojisiyle tahrif etmeyi planlıdığı öğrenildi.

Bir polis devleti olan Çin 2023 yılında, Doğu Türkistan'daki polis kontrol noktalarının sayısını arttırdı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilerde, en sıkı güvenlik kontrollerinin yaşandığı Hoten şehrinde her 500 metrede bir karakol olduğu ve her 100 metrede bir polis bulunduğu öğrenildi.

2023 yılı İslam dünyası için utanç yılı oldu. Çin'in daveti üzerine Doğu Türkistan'a giden İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) heyeti, bir kez daha Uygur Soykırımı'nı görmezden geldi. İİT, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki politikasını överek destekledi.

Doğu Türkistan'daki soykırımın planlayıcısı Xi Jinping 2023 yılında, Doğu Türkistan'daki yerel yönetime soykırım ve asimilasyon politikalarını sıkılaştırma talimatı verdi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA EYLÜL AYINDA YAŞANANLAR
Doğu Türkistan'da yaşayan herkes 2023 yılında Çin'in soykırım politikasına maruz kaldı. Elde edilen bilgilerde, beyin kanserine yakalanan 73 yaşındaki bir Uygur anne Anarhan Kazıbek'in Çin tarafından toplama kampına atıldığı öğrenildi.

2023 yılında Doğu Türkistan'ın her karış toprağında Çin'in baskı politikası devam etti. Ulaşılan bilgilerde, Doğu Türkistan'ın kuzeybatısında bulunan Gulca ilinin 13 bin 500 kişilik Çulukay köyünün, duvarlarla çevrilerek açık hava hapishanesine dönüştürüldüğü öğrenildi.

Doğu Türkistan'da bir köy açık hava hapishanesine dönüştürüldü!Çin 2023 yılında sadece Doğu Türkistanlılara değil, aynı zamanda Çin'in iç bölgelerine gelen turistlerede din düşmanlığını gösterdi. Özbekistanlı ünlü sosyal medya uzmanı Abdurahmon Fazilov, Çin bu sefer Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine uyguladığı dini baskılarının, ülkesine gelen Özbek turistlere uygulamaya çalıştığını ispatlayan videoya görüntüleri herkesi şoke etti.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA EKİM AYINDA YAŞANANLAR
Doğu Türkistan 2023 yılında dünyayı ikiye ayrıdı. Biri Çin'in satın aldıkları. Diğeri de satın alamadıkları. Çin'in Ekim ayında Doğu Türkistan'a davet ettiği bazı kişiler Çin'in Doğu Türkistan'da ört bas etmeye çalıştığı zulmü dünyaya duyurarak, Çin'in hayallerini kursağında bıraktı. Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrine giden İsveç Parlamento üyesi Jonas Sjöstedt, Çin yönetiminin Uygur Türklerine karşı baskısının her yerde görülebildiğini ve sokaklarda ağır silahlı polislerin devriye attığını bildirdi.
Diğer yandan, yine Çin'in özel davetiyle Doğu Türkistan'a giden dünyaca ünlü yayın kuruluşu ABC Televizyonu ekibi, Çin'in Doğu Türkistan'daki baskı politikalarını deşifre ederek bölgede özgürlüğün olmadığını açıkça ifade etti.

Doğu Türkistanlı kadınlar 2023 yılında da yine Çin'in hedefindeydi.  Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilerde, Doğu Türkistan'ın Gulca şehrindeki bir hapishanede 10 bin Uygur Türkü kadının tutulduğu ve aralarında 75 yaşında bir kadının da olduğu 3 cesedin çıkarıldığı öğrenildi.

Öte yabdan, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da inşa ettiği toplama kamplarında milyonlarca Uygur Türkü 2023 yılında da işkenceye ve soykırıma maruz kaldı. Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrinde Çin yönetimince kurulan Radyo Televizyon Üniversitesi Öğretim Görevlisi ünlü Uygur Türkü yazar Prof. Dr. Abdusemet Rozi, 31 Ağustos 2023 tarihinde Çin işkencesi sonucu hayatını kaybetti. Araştırmacı Uygur Türkü Abduveli Ayüp, 15 Ekim 2023 tarihinde sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, vefat haberine yeni ulaştıklarını bildirdi.

Yine bu yıl Doğu Türkistan'ın asıl sahipleri olan Uygur Türkleri arsalarından mahrum bırakıldı. Bu yetmezmiş gibi Çinli yetkililerce el konululan ve Çinlililere tahsis edilen arsalarda zorla ücretsiz olarak çalıştırıldı. Doğu Türkistan'ın Hoten ilindeki Keriye Hapishanesi'nde tutulan Uygur Türkleri, Çinlilere kiralanan tarım arazilerinde çalışmaya zorlandı.

Uygur Türkleri, Çinlilere kiralanan tarım arazilerinde çalışmaya zorlanıyor!

Çin'e yakınlığı ile bilinen Pakistan 2023 yılında yine Çin'i destekledi. yaptı. Çin'in davetiyle Doğu Türkistan'a giden Pakistan Başbakanı Anvarul Hak Kakar, Doğu Türkistan'ın tarihi şehri Ürümçi'de Çin propagandası yaptı.

Türkiye'de üniversite okuduktan sonra Doğu Türkistan'a dönemeyip Çin'in iç bölgesine gitmek zorunda kalan Uygur Türkü öğrenciler'de 2023 yılında Çin yönetimince tutuklandı. Türkiye Marmara Üniversitesi'nde 6 yıl film yapımı eğitimi alan İkram Nurmehmet, 29 Mayıs 2023 tarihinde Çin polisi tarafından karısı ve çocuğuyla birlikte Pekin'in kuzey kesimindeki bir banliyö konutundaki evinde gözaltına alındı. Nurmehmet "terörist olmakla" suçlandı. Elde edilen bilgilerde, Nurmehmetin'in 24 Ekim 2023 tarihinde eşini arayarak kocasının Doğu Türkistan'ın Ürümçi şehrine götürülerek yargılanacağı öğrenildi.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA KASIM AYINDA YAŞANANLAR
2023 yılında Pakistan'ın Afganlara uyguladığı sınır dışı etme politikası, ülkede yaşayan Uygur Türklerini de etkiledi. Konuya ilişkin yapılan araştırmada, uzun zamandır Pakistan'da yaşayan Uygur Türklerinin, Pakistan polisi tarafından sınır dışı edilmekle karşı karşıya kaldığını öğrendi.

Çin 2023 yılında sadece yurt dışında okuyan Uygur Türklerine değil, Çin'in iç bölgelerinde okuyan öğrencilere de baskı politikasını sürdürdü. Otoriter yapısı ile bilinen Çin'in teknolojik sistem ve programlarla Uygur Türkü öğrencileri tespit edebilen, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) insanlar üzerindeki kontrol mekanizmasına yardım eden ve özellikle Doğu Türkistan'daki soykırım politikalarına gözetim teknolojisi ile destek veren dünyanın en büyük gözetim şirketi Hikvision, bu sefer oruç tutan Uygur Türklerini tespit eden yeni bir yazılım geliştirdi.

Doğu Türkistan'da yaşayan Kazaklar da 2023 yılında Çin'in baskı politikasına maruz kaldı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilerde Çin'in, Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde yaşayan bir Kazak imama dini nikah kıydığı için 5 yıl hapis cezası verdiği öğrenildi.

Tüm bu sıkı kontrol, baskı ve soykırım neticesinde Doğu Türkistan nüfusu 2023 yılında hızla düştü. Çin Ulusal İstatistik Bürosunun verilerine göre, bölgedeki nüfusun yüzde 70'ni teşkil eden Uygur ve diğer Türk topluluklarınının doğal nüfus artışının, Çin yönetiminin bölgedeki sistematik soykırım politkasına başladığı son 5 yılda yüzde 0,57’ye gerilediği ortaya çıktı.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA ARALIK AYINDA YAŞANANLAR
Yılın son ayı Aralık'a gelindiğinde ise İngiliz ordusunun güneş panellerini, Doğu Türkistan’daki Uygurların zorla çalıştırılmasıyla ilişkili olduğuna inanılan şirketlerin ürettiği ortaya çıktı.

Çin'in, defalarca nükleer test yaptığı Lop Nur Gölü çevresinde yeni inşaatlara başladığı öğrenildi.
Dr. Adrian Zenz, Volkswagen ve dünyaca ünlü pek çok markanın Doğu Türkistan'da Uygurların Zorla Çalıştırılmasıyla Bağlantılarını Gösteren Yeni Kanıtlar Ortaya Çıkardı.

işgalci Çin hükümeti, Doğu Türkistan'da sözde "Ulusal birliğin güçlendirilmesi" politikasına teşvik ederek milyonlarca Uygur’u zorla çalıştıran 15.000'den fazla Çinli şirketin Ana şirketi dahil konuşlandırdığını itiraf etti.

Çin rejimi, organ toplama zincirini "Bir Kuşak, Bir Yol" ticaret planı aracılığıyla genişletmeyi ve küresel topluma ihraç edileceğini açıklayarak, insanlık dışı cinayetine küresel ortak aradığını duyurdu.

Çin rejimi, Uygur “köle işçi çalıştırma” politikası sayesinde 2023 yılının ilk 11 ayında ithalat ve ihracat hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47,4 arttı.

Soykırımcı Xi Jinping, Doğu Türkistan’ın kukla başkanı Şöhret Zakir'i eski Kuveyt emiri Şeyh Nawaf El Ahmed El Cabir'in cenaze törenine Çinli özel temsilci olarak gönderdi.

Çin, Doğu Türkistan ile ilgili Mavi kapaklı Kitap yayımlayarak, Bölgedeki sistematik soykırım suçlarını aklamaya ve meşru göstermeye çalıştı.Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: QHA

Muhammed Ali ATAYURT

Muhammed Ali ATAYURT

Yazar
Türkistan Press Editörü | Istiqlal TV Sunucusu
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.