Zulme isyan eden Uygur kadın tutuklandı

Çin rejiminin Doğu Türkistan’daki Halkın malvarlığına nasıl çöktüğünü sosyal medyada anlatarak isyan eden Uygur Kadının tutuklandığı ortaya çıktı. 

Bir ay önce Çin rejiminin topraklarını gasp ettiği Doğu Türkistan’ın Kumul şehrine bağlı Astana kasabası 2. Kent 1. mahalleden Belkiz adındaki bir hanım efendi, yerel yetkililerin topraklarına el koyduğunu ifşa eden bir video kaydederek Çin kaynaklı Sosyal medya platformu “Douyin” da paylaşmıştı.

Belkiz Hanım, “Topraklarımızı bizden alırsa biz nasıl geçineceğiz, üç çocuğu nasıl okutacağız, Bize sahip çıkan yok mu? Hükümet! bize böyle zulmedeceğinize, kurşuna dizseydiniz daha iyi idi, Hapse atayarak yok etseydiniz, öldürerek yok etseniz olmaz mıydı?” Şeklinde işgalci Çin’in bölgede yürüttüğü zulme isyan etmişti.

VİDEO KISA SÜREDE SİLİNDİ
Douyin’de viral olan video kısa süre sonra Çin polisi tarafından silinmişti. 

Kamp tanığı Zumrat David hanım efendi O görüntüleri kaydetmeyi başarmış, ve kişisel sosyal medya hesabından dünyaya ifşa etmişti. 

Zumret hanım, bu olayın üzerinden Belkiz hanımın cesaretine hayran kaldığını ifade ederek, onun güvenliğinden endişe duyduğunu dile getirmişti. 

Nitekim korkulan oldu. Video yayıldıktan 2 gün sonra Çin güvenlik birimlerinin Belkiz hanımı gözaltına aldığı ortaya çıktı.

Özgür Asya Radyosu (RFA) muhabirlerinin uydu telefonu aracılıyla iletişime geçtiği Kumul’daki Astana köyü polis karakolu müdürü, Belkiz Hanım'ın liseden mezun olup üniversiteye giriş sınavını geçememesinin ardından bir süre kitap ve okuma materyalleri işiyle uğraştığını, (Uygurlara yapılan ayrımcılık nedeniyle) İş hayatında pek başarılı olamayınca çiftçilikle uğraşmaya başladığını ve bütün birikimini 8 dönüm araziye yatırarak ekin işleri yapmaya başladığını taki videoları viral olana kadar serbest olduğunu anlattı.

Fakat 2024’un nisan ayının ortasına gelindiğinde tarım arazisine Yerel yetkililer tarafından el konulduktan sonra, isyan ederek Doğu Türkistan genelinde her bir çiftçinin temel sorunlarından biri olan kendi topraklarına sahip çıkamama durumunu sosyal medyada paylaşması sonucu tutuklandığı öğrenildi. 

İLGİLİ HABERLER: CANI PAHASINA ZULMÜ HAYKIRMIŞTI

Video’da "Hükümet güçlü diye, bu kadar acı çektirmeden bizi öldüremezler mi?" Bütün bu acıları çekeceğimize ölürsek daha iyi olmaz mıydı?' sözleriyle Çin rejiminin dayanılmaz zulmünü ifşa eden Uygur Kadın, tutuklanarak hapse mahkum edildi. 

Bilgilere göre, Astana köyü polis karakolu müdürü, videonun yayınlanmasından iki gün sonra Belkiz Hanım'ın tutuklandığını doğrularken, Belkiz hanımın daha önce de hükümete bir şikayet mektubu sunduğu için karakola çağrıldığını, ancak önceki gözaltının arazi meselesiyle ilgili videoyla bağlantılı olup olmadığı konusunda net bir bilgi paylaşmadı.

Şu anda İsveç'te yaşayan sığınmacı eski bir polis memuru RFA’ya verdiği ilgili röportajda, Çin'de mülkiyet hakkı diye bir şeyin olmadığını ve kimsenin mülkiyetinin garanti edilmediğini ifade ederek, Belkiz hanımın Doğu Türkistan genelindeki çok büyük ve acil konulardan birini gündeme getirdiğini, Bu ifşasından dolayı Çin tarafının kendisini cezalandıracağını, çünkü bu gibi olaylarda yetkililerin hoşlanmadığı söylemler doğrultusunda direkt “Devleti  bölmeye teşebbüs” suçlaması yöneltilerek ömür boyu hapis cezasına mahkum edilebileceğini dile getirdi.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA

Bu Haberi 12625 kişi okudu!
18/05/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.