Zorunlu evliliğe ait yeni görüntüler ortaya çıktı

Çin rejimi, çeşitli uluslararası baskılara rağmen, sahte ve yanıltıcı bilgiler, etkisi ve baskısı altındaki insanları kullanarak Doğu Türkistan'da işlediği insanlık dışı suçlarını, sistematik soykırım uygulamalarını yalanlamaya ve örtbas etmeye çalışıyor.

Son yıllarda Doğu Türkistan'da Uygur kızlarının ve kadınların Çinlilerle evlenmeye zorlandığına dair görüntü ve bilgilerin Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde çokça gündeme gelmesi, Çin’in zorla evlendirme politikasının hala devam ettiğini gösteriyor.

Kamp tanığı Zumret Davut’un kişisel sosyal medya hesabında paylaştığı video görüntülerinde Doğu Türkistan'ın belirli bir bölgesinde yaşayan Uygur Türkü kızın Çinli bir adamla evliliğe zorlandığı kaydediliyor.

KIZA İÇKİ İÇİRİRKEN ANNE SAHNEYE FIRLADI

Uygur milli kültür medeniyetine zıt, tamamen Çin geleneksel kostümleri giymiş ve törenin kuralları da Çince gerçekleşen düğünde, içki içirilen Uygur Kızın çaresiz bakışları ve düğünün polis gözetiminde gerçekleşmesi, Uygur Ailenin rejimin baskısı altında olduğunu yansıtıyor. Ayrıca görüntüde Çinli adamın Uygur kızına şarap içirmeye çalıştığı sırada kızın annesi iki bardak çay alarak sahneye fırlaması dikkatlerden kaçmadı. 

Daha önce de Çin kıyafetleri giyen ve Çin geleneklerine göre merasimle Uygur kızlarının Çinlilerle everildiği gösterilen videolar defalarca gündeme gelmişti. Öyle ki Çin rejimi Doğu Türkistanlı Erkeklerin büyük çoğunluğunu ya hapse veya Toplama kamplarına kapatma ve geri kalan her türkün evine sözde “Kardeş Aile” kisvesi altında bir Çinli yerleştirme uygulamalarından sonra Uygur Türkü kızları baskı ve zorlama yoluyla Çinliler ile evlendirme sürecini hızlandırıyor.

PRESTİJLİ YAŞAM VADEDİYOR

Çin rejimi, asimilasyon politikasının bir parçası olarak, akrabaları hapsedildiği için ailesiz, dayanağı kalmamış bazı Uygur kızları ve kadınları çeşitli tehditler altında Çinlilerle evlenmeye zorlarken, Uygur kızlarıyla evlenen Çinlilere bedava konut, iş, nakti destek ve 40 dönüm arazi tahsis ederek prestijli yaşam vadediyor. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 791 kişi okudu!
16/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.