Zorunlu Çalıştırma bölgeleri Şehir Oluyor

Çinli yetkililer, Doğu Türkistan’da insan hakları grupları tarafından "zorla çalıştırma üsleri" olmakla suçlanan bazı bölgeleri "2021. yıllık Xinjiang Dijital Ekonomik Model Parkı" olarak tanımladığını duyurdu.

Doğu Türkistan’daki zoraki çalıştırmanın en yoğun olduğu bölgelerden Aksu Tekstil Sanayi Parkı da dahil olmak üzere Listede 6 farklı il ve bölgenin adı geçiyor.

ÇKP Yayın organı Xinjiang gündelik gazetesinin 7 Eylül tarihli haberinde, bu 6 "örnek ekonomik parkı" arasında “Urumçi Yüksek ve Yeni Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Xinjiang Yazılım Parkı Bölgesi, Gulca Sınırı Ekonomik İşbirliği Bölgesi, Karamay Bulut Bilişim Endüstri Parkı ve Aksu Tekstil Sanayi Parkı adıyla bilinen köle işçi çalıştırma bölgelerinin “ 2021. yıllık Xinjiang Dijital Ekonomik Model Parkı" olarak Merkezi hükümet tarafından seçildiği belirtiliyor.

Listede yer alan "Aksu Tekstil Sanayi Parkı" uzun zamandır Çin'in Doğu Türkistan’daki ana zorunlu çalıştırma üslerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle ABD hükümeti geçen yıl Aksu Tekstil Sanayi Parkı'nda üretim yapan Huafu Tekstil Şirketi’nin ürünlerini yasaklamıştı.

UYGURLARI KÖLE GİBİ ÇALIŞTIRIYORLAR

Geçen yıl Çin’in iç kesiminden video kaydı paylaşarak tanıklık vermesinden kısa süre sonra kaybolan Uçturpan’lı genç Miradil Hasan, Aksudaki Toplama kamplarından Aksu Tekstil Sanayi Parkı'na getirilen 20.000 Uygur'un zorla çalıştırıldığı hakkında ifade vermişti.

Konuyla ilgili Özgür Asya muhabirlerinin Haberine göre Miradil Hasan'ın verdiği bilgiler ışığında yapılan araştırmaların Aksu’da “Aksu Tekstil Sanayi Parkı” adıyla binlerce insanın zoraki çalıştığı bir tesisin olduğu doğrulanıyor.

Xinjiang gazetesine göre, şu anda Aksu Tekstil Endüstri Parkı'na dahil olan 546 işletme bulunuyor. Bunlardan 42'si, yıllık üretim değeri 10 milyar yuan'dan fazla olan büyük ölçekli işletmeler olduğu ifade edilirken, söz konusu Sanayi parkları, Çin’deki Tekstil ve hazır giyim sektöründe Uygurları zorla çalıştırmaya odaklı Çin hükümeti tarafından "Üç Şehir, Yedi Park, Bir Merkez"i kapsayan Doğu Türkistan’ın güneyine kurulacak ilk yapay şehir olarak görülüyor.


Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 150 kişi okudu!
09/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.