Zorla çalıştırmaya ait yeni görüntüler ortaya çıktı

Çin'in Doğu Türkistan'da devam eden baskıcı politikaları halkın sosyal hayatını ciddi şekilde bozguna uğratmaya devam ediyor.

8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlarken, Kamp Tanığı Zumret Davut Hanım efendi kişisel sosyal medya hesabından paylaştığı video görüntüleriyle, Rejim hükümetinin Uygur Türklerine yönelik asimilasyon politikalarına paralel olarak Halk arasında “Haşar” adı verilen “Orta Çağ derebeyleri” zihniyetli kölelik sistemi gibi zorunla çalıştırmaya devam ettiğini gözler önüne serdi.

Açık kaynaklardan elde edilebilen benzeri bir düzine videolarda göze çarpan detay ise  Doğu Türkistan’daki tarlalar, baraj ve muhtelif yerlerde zorla çalıştırılan insanlar arasında Erkekler az rastlanırken, çoğu genç veya orta yaşı kadınların zorunlu çalıştırmaya tabi tutulduğu anlaşılıyor.

HALK FİZİKSEL VE ZİHİNSEL İŞKENCE GÖRÜYOR
Çin daha önce Doğu Türkistan'da zorla çalıştırmanın olmadığını savunarak tarımsal alanların tamamen makineleştiğini iddia etmişti. Ancak ilgili uluslararası raporlar, Kamp tanıklarının beyanları, ÇKP rejim yönetiminin halkı fiziksel ve zihinsel baskı altına alma planının bir parçası olarak zorunlu çalıştırmayı sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyon zulmüyle dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine gelmesi gerekiyor.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN
Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin gerçek durumuna dair tüm verileri gizli tutmaya çalışırken, aynı zamanda da bölgedeki insanlık dışı uygulamalarını sahte ve çarpıtıcı bilgilerle veya Baskısı, etkisi altındaki İnsanları zoraki ifadeler vermeye mecbur ederek yalanlamaya çalışıyor.

Oysa Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve ciddi insan hakları ihlallerine, dahası Soykırıma maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Müslüman Kadınlar kısırlaştırılırken Dine ait her şey yasaklanmış durumda.

8 MİLYON İNSAN TOPLAMA KAMPINA ALINDI
Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre, Pekin idaresinin soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında yaklaşık 2 milyondan fazla Uygur Türkünü rızası dışında zorla tutuyor. Bu sayı, Kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 2016’dan beri 8 milyon insanın dönüşümlü olarak alıkonulduğunu gösteriyor.

Gelinen noktadaysa Çin’in sistematik baskısı ve şiddet politikalarına maruz kalan Doğu Türkistanlı Müslümanlar, birçok yönden topyekûn İmha, ve milletçe yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya.

ERKEKLER HAPİSTE, KADINLAR HEDEFTE
Gözlemciler, son zamanlarda çeşitli küresel sorunların gölgesinde Çin’in Doğu Türkistan’daki insanlık dışı cinayetleri gündemden düşmeye başladığını, Fakat dünyanın geri kalanı kendi derdiyle meşgul olurken, 73 yıldır Çin esareti altında kalan Doğu Türkistan’da her geçen gün artarak devam eden sistematik soykırım gözlerden ıraklaştırıldığını, hatta kasten germezden gelindiğini, oysa bu gibi görsel deliller, Toplama kampları haricinde kalan yaşlılar, çocuklar ve kadınların Çin’in hedefi haline geldiğini, anlaşılıyor ki son 7 yıldır gözaltına alınanların büyük çoğunluğu Erkek olduğundan dışarıda yaşlı, çocuk ve çoğunlukta kadınların kaldığı, Çin’in zorla çalıştırma zulmünü artık kadın yaşlı ve çocuklar üzerinden gerçekleştirmekte olduğunu kaydetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 423 kişi okudu!
10/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.