Zorla Çalıştırma Ürünleri Artık Küresel Piyasada

Çin yönetimi Sömürge ve işgali altındaki Doğu Türkistan'ın doğal kaynakları ve zorunlu çalıştırma ürünlerinin ihracatını genişletmeye devam ediyor.

Çin basınında çıkan haberlere göre e-ticaret platformlarında resmi olarak köle işçilik ürünlerinin küresel pazara ihracatları başladığı öğrenildi.

Çin'in propaganda ajansı Tanrıdağ Ağına göre 12 Ocak'ta 46 bin adet çeşitli Çin malları Doğu Türkistan-Turgat limanından ihraç edildiği ve gümrük işlemleri, dağıtım gibi yasal süreçlerin yapılması için Macaristan'ın Budapeşte'deki Uluslararası deposuna nakledileceği bildirildi.

Bu parti, resmiyetleri yapılmış Doğu Türkistan'dan e-ticaret vasıtasıyla Uluslararası piyasaya sürülen ilk ihracat olduğu dikkat çekici.

MALİ DEĞERİ DUDAK UÇUKLATTI

Bahse konu Çin mallarının tamamı, Dijital platformlarda iş yapan Çinli iş adamlarının uluslararası e-ticaret platformları aracılığıyla Avrupa'ya satış gerçekleştirmesi sayılıyor. Sevkiyatın mali değeri ise dudak uçuklatıyor.

Bilgilere göre köle işçilik ürünlerinin toplam mali değeri 1 milyon yuan'dan fazla. Ürünler özelliklede Doğu Türkistan’daki mazlum halkın köleleştirilmesi sonucu zorla üretilen giyim, ziynet eşya, mücevherler, Çocuk oyuncakları, Cep telefonu aksesuarları, elektronik ürünler, takı ve küçük ev aletleri başta olmak üzere uzayıp giden listelerle sıralanıyor.

Kaşgar merkezli bir Çinli E-ticaret şirketi yetkilisi, malların yaklaşık 15 gün içinde Budapeşte'ye ulaşacağını ve şirketin ihracatı uluslararası e-ticaret üzerinden İngiltere, Belçika başta Avrupa ülkelerine, Özbekistan ve diğer Orta Asya ülkelerine genişlettiğini, 2022 yıl boyunca 1 milyar yuan’ın üzerinde bir işlem yapılmasının tahmin edildiği ve gelecek yıllarda hem sevkiyat hacmi hem de ülke sayısı bakımından da artış beklendiğini sözlerine ekledi.

Çin rejimi, başta köle işçilik olmak üzere Doğu Türkistan'da işlediği soykırım suçları nedeniyle birçok ülke tarafından yaptırımlarla karşı karşıya olmasına rağmen, Doğu Türkistan'da üretilen zorla çalıştırma ürünlerini giderek Çin illerine ve Küresel pazara ihraç ediyor. Zorla çalıştırma ürünlerinin uluslararası e-ticaret platformlarında yayılması ve bunun legal kabul edilmesi, artı Avrupa ülkeleri başta çoğu ülkenin bu ticaretten yararlanıyor olması insanlık için utanç kaynağı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 474 kişi okudu!
21/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.