Zoraki kaybettirilenlerin sayısı artıyor

İşgalci Çin, 2017’dan itibaren ifşa olan Doğu Türkistan'da kurduğu Toplama kampları ve hapishanelere milyonlarca insanı yargısız bir şekilde hapsetti. Sözde “mesleki beceriler merkezi” diye adlandırılan ceza kamplarında sayısız genç köle işçi olarak çalıştırılmak üzere alıkonuldu. Bu süre zarfında zoraki kaybettirilen Doğu Türkistanlıların sayısı her geçen gün artarak devam ederken, kayıp ailelerin izini sürmeye çalışan yakınları muhatap bulamazken Çinli makamlarca tehdit edildiği ortaya çıktı.

20 Kasım'da Çin kaynaklı sosyal medyada yayılan ilgili video kaydı, Doğu Türkistan'da yıllardır kayıp olan kişilerin hala bulunamadığını ortaya koyuyor.

Görüntü kaydında, Kaşgar'ın Yeken ilçesine bağlı Çarıbağ köyü ikinci mahallede ikamet eden bir anne, kızının 2018'den beri ortalıktan kayıp olduğunu sosyal medya aracılığıyla duyurmaya çalıştığı görülüyor.

18 YAŞINDA ÇALIŞMAYA GÖTÜRÜLMÜŞTÜ
Videoda kızı hakkında endişesini ağlayarak anlatan anne, Çinli yetkililerin 2018 yılında henüz 18 yaşında olan kızını sözde “mesleki eğitim merkezi” dedikleri zorunlu çalıştırma kampına götürdüğünü, 4 yıldır kızının izini bulmaya çalıştığını, ancak hiçbir sonuç alamadığını, perişan halde kızının dönmesini bekledikten başka çaresi kalmadığını, evlat acısına dayanamayan ailenin kızını bulak için her yola başvurduğunu, ancak yetkililerin yanıt vermekten kaçındığını, şu an 23 yaşında olan kızının hayatta olup olmadığını bilmek için bu kaydı açarak sosyal medya kullanıcılarından yardım istediğini dile getiriyor. 

Çinli yetkililer uluslararası toplumu zorla çalıştırma konusunda, böyle bir durumun söz konusu olmadığı, insanların gönüllü olarak çalıştığı ve Çin politikasının halkı zenginleştirmek, hayatlarını iyileştirmek için olduğunu iddia ederek işlenen insanlık dışı soykırımı örtbas etmeye çalışıyor.

Ancak kamp tanıkları, ilgili Uluslararası raporlar ve buna benzer pek çok videolar, Doğu Türkistan’daki köle işçi çalıştırma sorununun devam ettiğini gösteriyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 74 kişi okudu!
25/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.