Zara'nın gelecek yatırımı engellendi

Dünyaca ünlü Zara giyim şirketinin Doğu Türkistan’daki zorla çalıştırmaya dahil olması nedeniyle, Zara'nın Fransa'daki mağazasını genişletme planı bölge komitesi tarafından reddedildi.

Agence France-Presse’in haberine göre, bir Fransız yetkili 29 Kasım'da Zara'nın tanınmış ana şirketi olan Inditex'ten, Uygur zorla çalıştırmadan yararlanma konusunda araştırıldığı için Fransa'daki Zara mağazasını genişletmesinin ret edildiğini bildirdi.

İspanyol giyim devi Zara, Fransa'nın güneyindeki Bordeaux kentindeki merkez mağazasının büyüklüğünü iki katına çıkarmayı planlamıştı. Ancak projeyi araştırmakla görevli bölge komitesi 9 Kasım'da yapılan bir oylamayla projeyi reddetti.

Haberde mağazanın genişletilmesine karşı çıkan bölge komitesinin Zara’nın Çin’deki şirketlerinin Doğu Türkistan’daki zorunlu çalıştırmadan faydalanıp faydalanmadığını araştırmayı talep ettiği bildiriliyor. Komite üyesi Allen Garner, soruşturma önerisinin komitenin siyasi bir kararı olduğunu, bunun Amacınında tedarikçilerini tam olarak kontrol edemeyen mağazaların çoğalmasını önlemek ve zorla çalıştırma kullanımına karşı güçlü bir sinyal vermek olduğunu söyledi.Fransa'da Yolsuzlukla Mücadele Örgütü, Ahlaki İşaretler Birliği, Avrupa Uygur Enstitüsü ve bir ceza kampı şahidi bu yıl nisan ayında ZARA'nın ana şirketi Inditex de dahil olmak üzere dört şirkete " zorla çalıştırma ve insanlığa karşı suçları gizlemek" adında dava açmıştı. İç Güvenlik Bakanlığı İnsani Suçlar Birimide şikâyeti kabul ederek, dört şirket hakkında soruşturma başlatmıştı.
Bu Fransız yargısının Doğu Türkistan toplama kamplarıyla ilgili bir davayı ilk kez kabul etmesi olarak biliniyor.

Inditex, o zamanlar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Çin'in zorla çalıştırmasından faydalandığı konusundaki iddiaları ret ederek kendilerinin Hammaddelerin kaynağı üzerinde sıkı kontrolleri olduğunu ve Fransız savcılığı ile iş birliği yapacaklarını belirtmişti.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 183 kişi okudu!
01/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.