YOL BAHANE, HEDEF TAM ASİMİLASYON

Çin hükümeti geçtiğimiz günlerde 14. Beş Yıllık Plan döneminde Doğu Türkistan’da yol yapımına 400 milyar Yuan (yaklaşık 62 milyar dolar) yatırım yapacağını duyurmuştu.

Çin Xinhua Haber Ajansı'nın verdiği haberine göre, Doğu Türkistan’daki toplam otoyol uzunluğunun 220.000 kilometreye ulaşacağı ve bunun 10.000 kilometreden fazlasının otoban olacağı bildirildi.

Doğu Türkistan’daki sözde Ulaştırma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Guo Sheng konuyla ilgili: "Bu otoyolların tamamlanmasıyla Tanrıdağ’ın güneyi ile kuzeyi arasındaki coğrafi engel çözülecek" ifadelerini kullandı.Washington DC'deki Komünizm Kurbanları vakfı'nda araştırmacı olan Dr. Adrian Zenz, Uygur nüfusunun gelecekteki gelişimi hakkındaki özel bir raporunda, Çin hükümetinin 2040 yılına kadar Tarım Vadisi'ndeki Çinli nüfusunun sayısını Uygurların sayısı ile eşitlemek için acil hazırlıklar yaptığını, Bunu yapmak için, Çin eyaletlerinden çok sayıda Çinli göçmenin getirilmesi gerektiğini, bu nedenle Doğu Türkistan’ın altyapısına büyük yatırım yaptığını ve bu yol inşaatının çoktan başladığını belirtiyor.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 158 kişi okudu!
08/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.