Yine dört Uygur yetkili cezalandırıldı

Çin rejimi, merkezi hükümetin “sekiz yönetmeliğini ihlal etme” bahanesiyle dördü Uygur olmak üzere 26 yetkiliyi cezalandırdığını duyurdu.

Çin propaganda ajansı Xinjiang gazetesinde yer alan habere göre, Doğu Türkistan’daki sözde Xinjiang Disiplin ve Teftiş Kurulu, merkezi hükümetin sekiz düzenlemesinin ruhuna aykırı davranma gerekçesiyle Komünist parti kuklası dört Uygur başta olmak üzere 26 yetkili ismi cezalandırdığını açıkladı.

İddiaya göre yetkililer arasında Urumçi Şehirlik ulaştırma ve taşımacılık idaresi eski sekreter yardımcısı ve müdürü Esqer Memet’in “rüşvet almak, Kamu malını kişisel amaçlar için kullanmak gibi klişeleşen suçlardan cezalandırıldığı bildirildi.

Hakkında açılan soruşturma ve kovuşturma dava dosyalarının savcılığa sevk edildiği aktarılan kukla yöneticinin 2015'ten 2016'ya kadar çalışanlarından 12 bin yuan değerinde dört kez hediye kartı kabul ettiği ve disiplini ciddi şekilde ihlal ettiği gerekçesiyle Komünist Parti içi disiplin cezası verildiği ifade ediliyor.

UYGUR YETKİLİLERE KEYFİ CEZA KESİYOR
Bir diğeri ise Kaşgar 1. Halk Hastanesi 2. Bölüm eski müdür yardımcısı Ayşemgül Siddik’ın Haziran 2016'dan Mayıs 2020'ye kadar hastalardan hediye aldığı, lüks restoranlarda organizasyon yaptırdığı suçlamasıyla işten atıldığı aktarıldı.

Kaşgar’a bağlı Kargalık şehrindeki Çin’e ait Jinsui Tahıl ve gıda Pazarlama şirketinin başkanı ve genel müdürü, Tursuncan Turdi’nin Ocak 2017'den Kasım 2021'e kadar şirket çalışanlarına sosyal güvence bedeli adı altında, defalarca görev ödenekleri dağıttığı gerekçesiyle Çin Komünist Partisi tarafından disiplin cezasıyla cezalandırıldığı belirlendi.

Dördüncü yetkili isimin Yine Kaşgar vilayeti Maralbeşi İlçesinden Su İşleri idaresi Kanal Sulama Alanı Yönetim İstasyonu başkanı İmam Siddik, Aralık 2017'den Şubat 2018'e kadar kamu kaynaklarını çıkarları için harcamak ve yakınlarına keyfi sübvansiyonlar sağlamak iddiasıyla Komünist Parti içinde uyarma ve rütbe indirme cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Ayrıca diğer 22 Çinli yetkilinin de aynı düzenlemelere aykırı olarak rüşvet alma, ve muhtelif suçlamalardan dolayı soruşturmaya alındığı ifade ediliyor.

HERŞEY ÇİNLİ OLMADIĞI İÇİN
Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirme hedefine ulaşmak için milyonlarca insanı çeşitli bahanelerle toplama kamplarına ve hapishanelere hapsederek sistematik bir şekilde soykırım yaptığını, bu süreçte Çin rejimine bağlı Uygur yetkililerin bile eksik kalmadığını, etnik unsurların topyekûn fişlenmesinden ötürü Milli kadrolara acımasız davranıldığını, "iki yüzlülük, “rüşvet", “görevini kötüye kullanma” gibi Komünist Partisi içinde olağan durumu gerekçe göstermekle aslında Uygurları temizleme operasyonu gerçekleştirdiğini değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 898 kişi okudu!
04/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.