Yine bir Uygur yetkili tutuklandı

Çin propaganda aracı Xinjiang gazetesinin 18 Aralık tarihli haberine göre, Doğu Türkistan’daki kukla Adalet Bakanı, sözde Xinjiang Parti Komitesi Sekreter yardımcısı Enver Seyit hakkında, “disiplin kuralları ve Hukukun ciddi ihlali” gerekçesiyle soruşturma başlattığı öğrenildi.

Çin basınında çıkan haberlere göre, Komünist yetkili Seyit’in kendini ihbar ederek teslim olduğu ve itiraflarda bulunduğu iddia ediliyor. Gözaltına alınan eski bakanın soruşturma dosyası şu anda Xinjiang Disiplin Teftiş Kurulu, Denetim komitesi tarafından incelenmekte olduğu ifade ediliyor.

ENVER SEYİT’İN BİYOGRAFİSİ
Doğu Türkistan'ın Toksu şehrinde 1964 doğumlu Enver Seyit, Eylül 1984'te Çin Komünist Partisi'ne üye oldu. Toksu İlçe Parti Komitesi Daimi Üyesi ve Sekreter Yardımcısı, daha sonra Aksu İlçe Parti Komitesi sekreter yardımcısı ve ilçe mahkemesi yargıcı olarak görev yaptı. Aksu İl Parti Komitesi sekreter yardımcısı ve belediye başkanı, Aksu Kaymakamlığı komiser yardımcısı, Aksu İl Memuri işler dairesi başkan yardımcısı, Aksu vilayet halk hükümeti üyesi gibi kırıttık makamlara getirildi.

Bilgilere göre Enver Seyit, 2018'den bu yana Doğu Türkistan’daki Adalet Bakanı, sözde Xinjiang Parti Komitesi Sekreter Yardımcısı, Uyuşturucuyla mücadele Bürosu siyasi komiseri olarak görev ifa ediyordu.

HERŞEY ÇİNLİ OLMADIĞI İÇİN
Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan'ı tamamen Çinlileştirme hedefine ulaşmak için milyonlarca insanı çeşitli bahanelerle toplama kamplarına ve hapishanelere hapsederek sistematik bir şekilde soykırım yaptığını, bu süreçte Çin rejimine bağlı Uygur yetkililerin bile eksik kalmadığını, etnik unsurların topyekûn fişlenmesinden ötürü Milli kadrolara acımasız davranıldığını, "iki yüzlülük, “rüşvet", “görevini kötüye kullanma” gibi Komünist Partisi içinde olağan durumu gerekçe göstermekle aslında Uygurları temizleme operasyonu gerçekleştirdiğini değerlendirdi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 468 kişi okudu!
20/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.