Yılda 17 milyon ton petrol ve gaz çalıyor

İşgalci Çin rejimi, Doğu Türkistan'ın en önemli petrol yataklarından olan Tarım petrol sahasından bir yılda yağmaladığı petrol ve doğal gazın 17 milyon tonu aştığını açıkladı.

China Global Temis’in bildirdiğine göre, Doğu Türkistan’daki Çin petrol şirketi Xinjing şubesinin 22 Aralık tarihine kadar geçen sekiz yılda 14,9 milyon ton ham petrol ve 3,75 milyar metreküp doğal gaz kaynağı sömürdüğü öğrenildi.

Çin basınında çıkan haberlere göre, 21 Aralık'ta Çin petrol şirketi Xinjing şubesine bağlı Maho petrol sahası üretim alanında yeni inşa edilen Majong 402 No’lu kuyudan günde 56.78 metreküp ham petrol çıkarılacağı, bahse konu kuyu Doğal kaynakların talan edildiği en büyük petrol sahasından sadece biri olduğu ifade ediliyor.

Bilgilere göre bu yılın başından itibaren Çin petrol şirketi Xinjing şubesi, Doğu Türkistan kaynaklarını geniş ölçekte talan etmek için üretim ve inşaat modelini geliştiriyor.

Bir yıl içinde toplam 722 adet kuyu açılmış ve yeni ham petrol üretim kapasitesinin 2,23 milyon tona ulaştırıldığı öne sürülüyor.

Çin petrol şirketi Xinjing şubesi, Çin'in Doğu Türkistan'ı işgalinden sonra kurulan ilk büyük petrol şirketlerinin uzantısıdır. Junggar havzasının keşfiyle birlikte petrol ve doğal gaz arama, sondaj ve üretim faaliyetlerini yürütmektedir. Şirket ayrıca Doğu Türkistan’da petrol ve doğal gaz depolama ve taşıma, satış ve yeni enerji geliştirme gibi 18 türde sömürgecilik yapıyor.

DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TABİİ KAYNAKLAR
Doğu Türkistan enerji kaynakları bakımından zengindir ve Çin, Doğu Türkistan'ı işgal ettiğinden beri Doğu Türkistan'ın farklı kaynaklarını çeşitli isimler altında yağmalıyor ve Çin'e kaçırıyor.

Çin'de yakın zamanda ortaya çıkan enerji krizinin ardından Doğu Türkistan'dan Çin illerine enerji kaynaklarının ulaşımı hız kazandı. Doğu Türkistan'daki kömür rezervleri, Çin'in toplam kömür rezervlerinin %37'sini oluşturmaktadır. Petrol ve gaz rezervlerinin de Çin'in toplam rezervlerinin %25'ini oluşturuyor. Bunlardan hariç Doğu Türkistan'da rüzgar ve güneş enerjisi teknolojisi kullanım alanında da ön planda.

Gözlemciler, Çinli işgalcilerin Doğu Türkistan halkına yönelik sistematik soykırım politikası yürüttüğünü ve aynı zamanda da Doğu Türkistan'dan çıkan kaynakları talan ettiklerini, asil sahipleri olan Doğu Türkistan halkının kullanım haklarını gasp ettiklerini, Doğu Türkistan'ın kaynaklarına ilişkin Çinlilerin açıkladığı verilerin güvenilmez olduğunu hatırlatmakla birlikte yağmalanan kaynakların Çin'in açıkladığı miktarın kat kat üstünde olduğunu söylüyor.

İŞGALLE BİRLİKTE 73 YILDIR TALAN EDİYOR
Dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Çin, 1949 yılından beri işgal ettiği Doğu Türkistan'dan petrol ve Gazın yanı sıra altın, platin, gümüş, uranyum ve kömür gibi 136 çeşit doğal kaynakları yağmalıyor, artı Çin’in %40 enerji talebini karşılayan bölgede, üstün kalite Pamuklarıyla dünyanın 5/1, Çin’in %80 ihtiyacını gideriyor. Bölge halkını yoksul ve geride bırakarak, köleliğe zorlayan Çinli otoriter rejim, gelinen noktadaysa Küresel çapta boykot ve çeşitli yaptırımlarla ile karşı karşıya.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 302 kişi okudu!
24/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.