Yetkililer “Çinlileştirme” Politikasını açıkladı

Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da son birkaç yıldır izlediği "Çin Ulusal Kimlik ve Bilincin pekiştirilmesi" adındaki asimilasyon, sistematik Soykırım uygulamaları geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan’daki ÇKP yetkilileri tarafından merkezi hizmetler kategorisine alınarak ciddi görülmeye başlandı.

Çin işletimindeki Xinjiang gündelik gazetesinin 7 Eylül verdiği haberde Doğu Türkistan’daki Xinjiang Parti hükümeti tarafında Urumçi'de düzenlenen “Merkez Xinjiang Hizmetleri Kongresi ruhunun incelenmesi” adındaki toplantıda, Xi Jinping'in Ulusal İşler Çalışma Konferansı'ndaki konuşmasını akılda tutmak ve Çin ulusunun ortak kimliği kavramını yeni çağda tüm Çin’de yaygınlaştırmak, etnik meseleler, çalışmaların odak noktası olmaktan çıkarılmalı gibi bir takım Çinlileştirme politikası savunuldu. Yetkilier Tapolantı sonuç bildirisinde “Doğu Türkistan’da uzun vadeli istikrarı var gücüyle korumak ve Ulusal kimlik” Fikrini benimse çağırısı yapıldı.

UYGULARA “ULUSAL KİMLİK” KAVRAMI DAYATILIYOR

Ayrıca, Ortak bir anlayışa sahip Çin ulusunun oluşumu, gelecekteki ulusal meselelerin çözümü için yol gösterici olacağı vurgulanıyor.

Uzmanlar Çeşitli bilgi kaynaklarına işaret ederek, son birkaç yılda Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Uygurların ulusal kimliğini belirten tüm şeyleri yok ettiğini ortaya koyuyor. "Çinlileştirme politikasını arttıran Çin işgal hükümeti ise, “Ulusal kimlik” bahanesiyle milli ve dini baskısını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bunun üzerine “Milletler Hizmeti” adı altında esas çalışma alanına “Ulusal kimlik” propagandalarını entegre ederek Uygur Türklerinin birer Çinli olmalarını istiyor.

Gözlemciler Son zamanlarda, Komünizm Kurbanlarını Anma Fonu'nda araştırmacı olan Dr. Adrian Zenz, Çin hükümeti için makaleler yazan bazı Çinli alimlerin “Doğu Türkistan’ın Güneyindeki nüfus yapısında Uygurların mutlak üstünlüğe sahip olması, Çinli yetkililer için potansiyel tahdit ve terör olaylarının önemli bir kaynağı sayıldığını, bunun için Çinli yetkililerin bir yandan Uygurları tutuklarken, diğer yandan Çinli yerleşimcileri bölgeye çeşitli imtiyazlar vat ederek transfer etmeyi genişlettiğini söyledi.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 211 kişi okudu!
08/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.